Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Řecko bude investovat do ekologie

05.03.2010  |  143× přečteno      vytisknout článek

Řecko bude investovat do ekologie

Čtyřletý program na podporu investic do "zeleného" rozvoje v celkové hodnotě 1,5 mld. EUR, který bude spolufinancován z veřejných, unijních i soukromých zdrojů, prezentovaly v únoru 2010 řecké ministryně hospodářství, konkurenceschopnosti a obchodního námořnictva a životního prostředí, energetiky a klimatických změn.

Koncem února prezentovaly řecké ministryně hospodářství, konkurenceschopnosti a obchodního námořnictva L. Katseli a životního prostředí, energetiky a klimatických změn T. Birbili spolu s prezidentem Piraeus Bank M. Sallasem na tiskové konferenci čtyřletý program Řecka na podporu investic do "zeleného" rozvoje, jehož celkový rozpočet činí 1,5 mld. EUR, 35 % bude kryto z prostředků na veřejné investice (200 mil. EUR) a z fondů Národního strategického referenčního rámce (350 mil. EUR) a 65 % pokryjí soukromé investice prostřednictvím Piraeus Bank. Veřejné prostředky budou investorům rozdělovány v souladu s pravidly investičního zákona (v Řecku nazýván "Rozvojový zákon"), jehož novela se připravuje.

Program je orientován do oblastí:  

  1. ekologická modernizace stávajících průmyslových zón (rozpočet 500 mil. EUR) :
    - vodohospodářství, ČOV, zeleň, snižování emisí plynů  (70 mil. EUR)
    - čisté energie o výkonu 150 MW (zejména fotovoltaické průmyslové střechy) (350 mil. EUR)
    - odpadové hospodářství - zpracování cca 500 tis. tun odpadu ročně metodou průmyslové recyklace a kompostování (80 mil. EUR),
  2. vybudování 3 nových Eco-Industrial Parks, kde budou podnikat podniky orientované na "zelený rozvoj" a výrobu bioproduktů (rozpočet 440 mil. EUR, z toho 90 mil. EUR na investice do ekologické infrastruktury a 350 mil. EUR na podnikové investice),
  3. vybudování 10 komplexních ekologických průmyslových parků na 10 řeckých ostrovech (rozpočet 560 mil. EUR). V těchto parcích bude soustředěna výroba energie z obnovitelných zdrojů, odpadové hospodářství a vodohospodářství ostrova včetně odsolování, zpracování biologických potravin pro krytí potřeby ostrovů.

Na dotaz novinářů týkající se stávající velmi složité ekonomické situace Řecka, odpověděl ředitel Pireus Bank , že nadešel čas, aby řecká vláda i podnikatelé "otevřeli cestu novým investicím a vzali na sebe nezbytná nebezpečí a rizika".

České velvyslanectví v Athénách již dlouhodobě problematiku sleduje, v Řecku byly uspořádany tematické semináře s prezentací českých firem. Informace je možno též získat u redaktora Enviwebu, Mgr. A.France(tel. na webu Enviwebu) , jež je se situací v odpadovém hospodářství apod. v Řecku seznámen, spolurealizoval zde projekt a je schopen tlumočit do řečtiny. Rovněž MPO podpoří prezentaci českých firem na veletrhu Ecotec a Watertec. Bližší informace na web stránkách českého velvyslanectví v Athénách.

ZDROJ: Velvyslanectví ČR v Athénách, upraveno a doplněno Enviweb


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist