Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

SVS zahájila rekonstrukci ČOV Česká Lípa

31.05.2010  |  205× přečteno      vytisknout článek

SVS zahájila rekonstrukci ČOV Česká Lípa

V České Lípě dnes Severočeská vodárenská společnost (SVS) slavnostně zahájila realizaci posledního z dílčích subprojektů původní "Čisté Ploučnice". Jeho obsahem je celková rekonstrukce stávající čistírny komunálních odpadních vod ve finančním objemu téměř 246 milionů korun.

Petr Skokan, předseda představenstva SVS, uvádí: "Rekonstrukce čistírny vyřeší v České Lípě nakládání
s odpadními vodami v souladu s novou přísnější legislativou, což se v budoucnu promítne do kvality vody v Ploučnici. Samozřejmě budu pozorně sledovat, zda probíhající rekonstrukce nebude mít negativní dopady na provoz čistírny, kvalitu vypouštěných přečištěných vod a život obyvatel přilehlých lokalit."

Ing. Miroslav Harciník, generální ředitel SVS, dodává: "Zahajovaná investiční akce patří do kategorie strategických investic. Jde o největší stavbu z původního projektu Čistá Ploučnice a také o největší akci SVS v Libereckém kraji v tomto roce. Věřím, že se nám pro ni podaří získat dotaci v rámci Operačního programu Životní prostředí."

"Jako zhotovitel jsme připraveni v maximální míře vyhovět náročným požadavkům investora. Rekonstrukci bereme s partnery ve sdružení jako jednu z nejvýznamnějších staveb v oblasti vodohospodářských staveb a plně využijeme zkušenosti z podobných již dokončených projektů," dodává za vedoucího sdružení zhotovitelů Ing. Martin Borovička, generální ředitel SYNER, s. r. o.

Více o projektu:
Město Česká Lípa má vybudován kompletní kanalizační systém včetně dostatečně kapacitní čistírny odpadních vod. Na čistírnu odpadních vod (s kapacitou 48 150 EO - ekvivalentních obyvatel) jsou přiváděny odpadní vody z  České Lípy (včetně jednotlivých čtvrtí Staré Lípy, Dubice u České Lípy, Dolní Libchavy, Lad), Horní Libchavy, Sosnové, Okřešic a Žizníkova. Znečištění přiváděné na ČOV (v EO) je přibližně 30 500 z domácností a 7 500 z drobných provozů, dílen ap.
Původní ČOV je tvořena dvěma samostatnými čistírenskými linkami s odlišnými technologiemi čištění. Stará čistírna je z konce sedmdesátých let a novější čistírna ze začátku devadesátých let minulého století. Obě čistírny situačně těsně navazují a mají společné vstupní čerpání, česle, provzdušňovaný lapák písku a tuku, provizorní dávkování síranu železitého za lapák písku, kalové, plynové a tepelné hospodářství, provozní objekt. Část staré biologické linky je dnes mimo provoz.
Cílem rekonstrukce ČOV Česká Lípa je čištění splaškových odpadních vod v souladu s legislativou a naplnění požadavků Směrnice rady 91/271/EHS. Na ČOV Česká Lípa se do budoucna počítá s dovážením kalů do kalového hospodářství k dalšímu zpracování z ČOV Nový Bor, Cvikov a Zákupy. V rámci města Česká Lípa se v současné době připravuje projekt výstavby centrální fluidní kotelny, kde by bylo možné spalovat odvodněné kaly z ČOV Česká Lípa.
Po rekonstrukci půjde o mechanicko-biologickou ČOV s nejlepší dostupnou technologii, s kompletním kalovým, plynovým a tepelným hospodářstvím. ČOV bude s lapákem štěrku před vstupním čerpáním, s hrubým mechanickým předčištěním jemnými česlemi a provzdušňovaným lapákem písku se zachycováním tuků, s usazovacími nádržemi a s aktivačním procesem systému RA-RO-SA-D-N s jemnobublinnou aerací a simultánním srážením fosforu solí železa. Pro rekonstrukci se využijí všechny nádrže staré i novější čistírny.
Zahájená investiční akce v České Lípě je v celkovém finančním objemu 204,999 milionů korun (bez 20% DPH). Investorem stavby je SVS a předpokládá se spolufinancování v rámci Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí o poskytnutí podpory ze SFŽP předpokládá spolufinancování ve výši přibližně 116 milionů korun z Fondu soudržnosti EU (až 60 % z uznatelných nákladů) a 9,7 milionu korun ze Státního fondu životního prostředí ČR (5% z uznatelných nákladů).
Zhotovitelem stavby je na základě výsledku výběrového řízení společnost Sdružení SYNER - SYNER VHS Vysočina - K


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist