Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Čistička: privatizace výnosů, znárodnění nákladů

09.02.2012  |  110× přečteno      vytisknout článek

Čistička: privatizace výnosů, znárodnění nákladů

Když byla v roce 1906 uvedena do provozu pražská čistírna odpadních vod v Bubenči, patřila Praha mezi pár velkoměst, která nevypouštěla vodu znečištěnou fekáliemi jen tak do řeky. Podobně progresivní byla v druhé polovině minulého století likvidace kalů vyhníváním. Unikající bioplyn se jímá a spalovací motory z něj produkují elektřinu a teplo.

Z pohledu dnešních snah využít pro výrobu energie veškerou dostupnou biomasu bylo město i při zavedení této technologie desítky let napřed. Na konci století bohužel začala pražská čistírna zaostávat. Zanedbávání investic od té doby pokračuje a korunu všemu nasadila privatizace provozu čističky i související vodohospodářské infrastruktury soukromému provozovateli na konci devadesátých let.

Stát shrábl peníze za privatizaci, provozovatel bere zisk, městu zůstává povinnost investovat do vodohospodářské infrastruktury, přesně v duchu hesla privatizace výnosů, znárodnění nákladů. Přitom právě vodárenství je jedním z nejpředvídatelnějších oborů, spotřebu pitné vody i produkci znečištěné vody lze snadno odhadnout a investice do infrastruktury tomu přizpůsobit. Soukromý provozovatel však na investicích nemá zájem, jde mu o maximalizaci zisku za každou cenu.

Kvůli technologii vyhnívání se dnes v čistírně vrací obrovské množství znečištěné vody zpět na vodní linku, její kapacita nestačí a hlavní město do Vltavy vypouští nadměrné množství dusíkatých látek. Čistírna je provozována na základě výjimky ze zákona a znečišťuje Vltavu v rozporu s národními i evropskými limity. Obyvatelé Troji, Prahy 6 a Prahy 7 jsou obtěžováni zápachem z vyhnívání, lidé z Drast ve středních Čechách zase zápachem z otevřených kalových polí. Vyhnívací věže hyzdí trojskou kotlinu, připraven je přitom plán čističky zapuštěné pod zemí s veřejně přístupným parkem na povrchu.

Smlouva nezajišťuje městu dostatek peněz pro investice

Je nejvyšší čas přijít s novější technologií likvidace kalů - aerobní fermentací. Její zásadní výhodou je fixace dusíku v aerobním fermentoru a výsledný energeticky bohatý kompost - hmota aplikovatelná na půdu při rekultivacích či v zemědělství nebo spalitelná v energetickém zařízení a přeměnitelná na teplo a elektrickou energii. Tento postup je i v souladu s novou energetickou politikou státu, kladoucí důraz na využití biomasy a obnovitelných zdrojů. Smlouva mezi městem a provozovatelem podepsaná na nepřiměřeně dlouhou dobu - do roku 2028 - přitom nezajišťuje městu dostatek prostředků pro investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury, a navíc blokuje možnost čerpat až šest miliard korun z Operačního programu životní prostředí z Bruselu.

Chce-li město na peníze dosáhnout, musí výrazně zkrátit platnost smlouvy se současným provozovatelem a v transparentním výběrovém řízení vybrat zhotovitele nové stavby včetně modernější kalové koncovky. Vzhledem k tomu, že se v současné smlouvě zavazuje provozovatel uzavřít takový dodatek ke smlouvě o podnájmu, který umožní přidělení podpory z evropských fondů, může město smluvní vztah zkrátit na potřebnou délku a dotaci získat. Město již jednou o šest miliard korun přišlo - při privatizaci šly peníze do státního rozpočtu a město z nich nikdy nevidělo ani korunu. Byla by škoda nechat si uniknout dalších až šest miliard, čistírnu bude nutno jednoho dne přestavět tak jako tak a bez evropské dotace tuhle investici zaplatí Pražané na vodném a stočném.

AUTOR: Petr Štěpánek
Autor je předsedou Strany zelených v Praze a bývalým radním hlavního města.

ZDROJ: Praha


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist