Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Použité jedlé oleje: Jen ne do kanálů!

14.02.2012  |  zdroj: Moderní obec  |  383× přečteno      vytisknout článek

olej>>Po ochlazení v kanálech vznikají hrudky, jež se postupně nabalují a zachycují další příměsi. Ucpávají pak kanalizační čerpadla, obalují sondy ovládající jejich chod a zastavují je.<< Ano, řeč je o tuku, který se z domácností dostane do kanalizace.

Vedoucí útvaru marketingu a komunikace společnosti ČEVAK, a. s., Ing. Jitka Kramářová v líčení škodlivého vlivu použitých potravinářských olejů a tuku na kanalizační síť pokračuje: >>Stanovit exaktně přesně finanční dopady vypouštění potravinářských olejů a tuků do kanalizace není snadné. Jen náklady na čištění kanalizačních čerpadel a na zprovoznění čerpacích stanic odpadních vod po Vánocích 2011 v Českých Budějovicích lze vyčíslit v řádu desítek tisíc korun. Ve stejném řádu se pak pohybují náklady jak na preventivní, tak na havarijní čištění kanalizací i veřejných částí kanalizačních přípojek prováděné v souvislosti s vánočními svátky.<<

Ještě horší je však vliv tuků na urychlování koroze kanalizačních potrubí. Tuky se totiž v kanalizaci částečně rozkládají, vznikají mastné kyseliny a ty následně urychlují korozi stěn kanálů a potrubí. Bezprostředně se sice neprojeví, ale reálně se tím zkracuje životnost kanalizace, a zvyšuje se tak potřeba investic do obnovy sítí.

KDYŽ SE SMAŽÍ VÁNOČNÍ KAPŘI...

ČEVAK, dceřiná společnost rakouského koncernu ENERGIE AG, jako provozovatel vodohospodářské infrastruktury v jihočes-ké metropoli ročně na městské čistírně odpadních vod (ČOV) separuje zhruba 105 tun tuku. O loňských Vánocích to však bylo devět tun. Tak velké množství tuku během pouhých několika dnů může vést až k ucpávání potrubí a haváriím čerpacích stanic.

Jako provozovatel kanalizačních sítí pro bezmála půl milionu obyvatel při délce kanalizační sítě 2678 km proto ČEVAK vítá pilotní projekt, který v Českých Budějovicích, ale i v některých dalších městech a obcích jako bezplatnou službu rozvíjí společnost EKO-PF s. r. o., specializující se na poskytování ekologických služeb (o projektu jsme informovali už loni, viz MO č. 6/2011, str. 34 - Už došlo také na použitý olej z fritovacích hrnců). ČEVAK nezůstává jen u pochvaly. Ale sám aktivně využívá všech vhodných příležitostí pro šíření všeobecné osvěty mezi občany o látkách, které do kanalizace podle kanalizačního řádu nepatří. Tato osvěta mj. má podobu také lokálních informačních kampaní i besed se žáky škol během návštěvních dnů na čistírnách. >>Rozšíření projektu zpětného odběru použitých jedlých olejů ovšem zpravidla souvisí s odpadovou politikou dané obce a s komerčními záměry příslušné odpadářské firmy,<< poznamenává Ing. Jitka Kramářová.

JAK PILOTNÍ PROJEKT PROBÍHÁ

Obyvatelé českobudějovických sídlišť Máj a Vltava plní upotřebený olej do použitých PET lahví, které pak vkládají do speciálních separačních nádob. Ty jsou umístěny v uzavřených kontejneřištích, kam mají přístup jen lidé z okolních domů. Podle Ing. Aleše Mikšátka z odboru Správa veřejných statků Magistrátu města České Budějovice, lidé až na výjimky olej do separačních nádob odkládají, jak je určeno. >>Město poskytlo prostory kontejneřišť ve svém majetku a snaží se o této možnosti co nejvíce informovat veřejnost,<< vysvětluje Ing. Aleš Mikšátko. Podle jeho slov se již brzy začne úspěšnost pilotního projektu ve městě vyhodnocovat a na základě dosažených výsledků se rozhodne o jeho dalším případném rozšíření. >>Předběžně to však vypadá tak, že projekt bude pokračovat i v dalších lokalitách,<< poznamenává Ing. Aleš Mikšátko.

Pozitivní zkušenosti s projektem má také firma A.S.A., spol. s r. o. V jihočeské metropoli zajišťuje svoz veškerého odpadu, a ve spolupráci s EKO-PF s. r. o. (ta vlastní speciální svozové vozidlo pro tento druh odpadu) rovněž svoz upotřebených olejů a tuků. >>Lidé jsou při odkládání olejů ukáznění a ve sběrných nádobách téměř vždy nacházíme jen to, co do nich skutečně patří,<< říká Marie Mocková, mluvčí společnosti A.S.A. Právě A.S.A. chystá spolu s českobudějovickým magistrátem velký projekt na svoz biologicky rozložitelného odpadu (BRO), v jehož rámci by se měl rozšířit také sběr použitých potravinářských olejů.

Spokojenost s dosavadním průběhem projektu vyjadřuje i Dušan Brodský, který jej má ve společnosti EKO-PF na starost. Vysvětluje: >>Používáme standardní nádoby o obsahu 240 l umístěné vždy podle rozhodnutí dané obce. Nádoby jsou zabezpečeny proti plnému otevření víka. Pravda, setkáváme se i s případy vkládání komunálního odpadu či jiných příměsí. Ke znečištění vnitřku separačních nádob samozřejmě dochází také obsahem vhazovaných lahví. Řešíme to náhradou nádoby za vyčištěnou, kterou vozí obsluha s sebou. Obsah nádob překládáme do připravených soudků, v nichž se oleje předávají k dalšímu zpracování. Interval výměn záleží na dohodě mezi obcí a EKO-PF. Bývá však nastaven na maximálně jednou za měsíc. Na základě průběžné kontroly a případného požadavku obce však provádíme vývoz i operativně.<<

PŘÍLEŽITOST I PRO DALŠÍ OBCE

>>Separace je vždy během na dlouhou trať,<< uzavírá Dušan Brodský z EKO-PF. >>Naštěstí v našich zkušenostech s pilotním projektem jasně převažují ty kladné, hlavně dobrý ohlas od obyvatel. Projeví-li některá jiná obec zájem do projektu vstoupit, nejjednoduší bude, pokud se s námi spojí a my jí po dohodě dodáme jednu či podle potřeby i více nádob.<<.


105/9
Českobudějovická čistírna odpadních vod ročně separuje zhruba 105 tun tuků. Z tohoto množství však o Vánocích 2011 to bylo plných 9 tun.


Pilotní projekt společnosti EKO-PF pro města a obce

Firma EKO-PF s.r.o. připravila pilotní projekt pro města a obce, kde nabízí bezplatnou službu, a to ve formě sběru upotřebeného potravinářského oleje a tuku.

Městům a obcím je nabídnuto bezplatné dodání potřebného množství separačních nádob pro sběr upotřebeného potravinářského oleje a tuku.

Nádoby jsou označeny specifikací daného odpadu a zpraqvidla se přistavují k ostatním separačním nádobám. Jejich počet je vydefinován s ohledem na počet separačních míst a po následné dohodě s příslušnou radnicí.

Potravinářský olej a tuk se do separačních nádob vkládá v použitých PET lahvích, nebo v jiném obalovém materiálu z PVC. Radnice informuje své občany o této službě v místních novinách, zpravodaji, případně cíleným letákem.

Nádoby jsou pravidelně monitorovány firmou EKO-PF, která zároveň vede evidenci tohoto odpadu.

AUTOR: IVAN RYŠAVÝ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist