Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Domovní čistírny odpadních vod - nová legislativa a právo

12.03.2012  |  887× přečteno      vytisknout článek

asioVýznam domovních a malých čističek poroste. Jednak to bude tím, že se posunou rozlišovací schopnosti úřadů a druhá pak tím, že se bude blížit rok 2015 a ČR začne hledat a vyhodnocovat proč neplní závazky v oblasti ochrany vod. Zákonitě se pak přijde na to, že pokud budeme chtít plnit, tak musíme zpřísnit podmínky BAT, budeme se muset více věnovat decentrálu a také problematice znečištění srážkových vod - stačí se podívat k sousedům.

Současný stav
Tlak na centrální řešení, snaha odvést odpadní vodu na jednu velkou ČOV nebo alespoň větší ČOV. Což je v řadě případů nereálné z hlediska ekonomického - velké náklady na 1 EO a tím nemožnost získat dotaci a bez dotace na to pro obec není řešitelné.

Blízká budoucnost
Bude stále přibývat decentrálních řešení. Bude sice stále vyvíjen tlak na centrální řešení, ale bude zároveň i stále větší nedostatek financí a po zreálnění cen za čištění vod se bude stále více investorů přiklánět k decentrálnímu řešení ve formě individuálních nebo skupinových ČOV.

Vize
Protože i zatížení z decentrálu ovlivní odtoky z území, tak bude nutno věnovat více pozornosti i odstranění fosforu (zejména tam, kde jsou na tocích nádrže). Zátěž toků bude snižována zasakováním, recyklaci, dělením vod - přibude řešení s recyklací a dělením vod.
Decentrální systémy budou spravovány na dálku - pro tyto účely se předpokládá rozvoj telemetrických systémů. S vývojem nových technologi např. nanotechnologií bude vývoj směřovat k řešení čištění vod v místě vzniku - viz tepelná čerpadla, návrat k decentrálnímu vytápění.

Vztah k územnímu plánování
V roce 2015 mají být dokončena vyhodnocení Plánů povodí a nápravná opatření na základě toho dojde k úpravě plánů povodí a stanovení nových požadavků na zdroje znečištění a stupeň jejich čištění. Z těchto materiálů by pak měly vycházet i PRVK a územní plány obcí a tedy rozhodování o konkrétním případě jak odkanalizovat. Je jasné, že musí dojít k dalšímu zpřísnění požadavků na parametry ČOV, drastické to bude zejména u aglomerací na málo vodných tocích. Zatím je možné (nutné) vycházet při rozhodování o typu odvádění odpadních vod ze stávajících schválených PRVK, i když tyto často nejsou reálně zpracovány a z BAT - viz Zákon o vodách a NV.

Výběr vhodné velikosti a typu ČOV
Jednotlivé DČOV jsou popsány v ČSN EN 12566, o žumpách a domovních ČOV pak pojednávají podrobněji i ČSN.

Vydané ČSN EN:
ČSN EN 12566 - část 1 - Prefabrikované septiky
ČSN EN 12566 - část 2 - Zemní infiltrační systémy
ČSN EN 12566 - část 3 - Balené a/nebo na místě montované domovní ČOV
ČSN EN 12566 - část 4 - Septiky montované z prefabrikovaných dílů na místě
ČSN EN 12566 - část 5 - Filtrační systémy s předčištěnými odtoky
ČSN EN 12566 - část 6 - Zařízení pro druhý stupeň čištění
ČSN EN 12566 - část 7 - Zařízení pro terciární stupeň čištění

čovkaPro objekty které nejsou trvale obývané přichází v úvahu přednostně řešení založené na anaerobních procesech - tedy např. septik v kombinaci dočišťovacím stupněm (zemní filtr, vegetační ČOV). Do výhledu pak odstraňování nutrientů sorpcí nebo dělením vod.
Pro trvale obývané objekty pak upřednostňujeme biologickou ČOV pro vypouštění do toku, pro vypouštění do zásaku pak buď biologickou ČOV s vyšší účinností (např. membránovou ČOV) nebo biologickou ČOV a dočištění ve formě např. zemního filtru nebo vegetační ČOV.
V současnosti by již měly být používány již jen ČOV s prohlášením shody.
- Provoz a dozorování ČOV podle nového zákona O vodách
Jelikož je ale nutné, zejména s ohledem na ochranu vod, alespoň minimální kontroly provádět, do § 59 odst. 1 se vkládá nové písmeno k), podle něhož je třeba provádět jednou za 2 roky prostřednictvím osoby odborně způsobilé pověřené Ministerstvem životního prostředí revize výrobku a výsledky těchto revizí předávat vodoprávnímu úřadu vždy do konce roku.

Povolování staveb vodních děl
K provedení vodních děl, k jejich změnám a změnám jejich užívání, jakož i k jejich zrušení a odstranění je třeba povolení vodoprávního úřadu. Povolení k provedení nebo změně vodního díla, které má sloužit k nakládání s vodami povolovanému podle § 8 vodního zákona, může být vydáno jen v případě, že je povoleno odpovídající nakládání s vodami nebo se nakládání s vodami povoluje současně s povolením k provedení nebo změně vodního díla (§ 15 vodního zákona). Po novele vodního zákona, která nabyla účinnosti dne 1.8.2010, stavební povolení ani ohlášení nevyžadují stavební úpravy vodovodů a kanalizací, pokud se nemění jejich trasa.
Dle ustanovení § 15 odst. 9 vodního zákona vodní díla nelze povolovat ve zkráceném řízení podle § 117 stavebního zákona (autorizovaný inspektor); to neplatí v případě staveb vodovodních řadů, kanalizačních stok a kanalizačních objektů, které nevyžadují povolení k nakládání s vodami.

Ohlašování malých ČOV
K provedení vodních děl určených pro čištění odpadních vod do kapacity 50 ekvivalentních obyvatel, jejichž podstatnou součástí jsou výrobky označované CE podle zvláštního právního předpisu, postačí ohlášení vodoprávnímu úřadu. Při jejich ohlašování se přiměřeně použijí ustanovení stavebního zákona o ohlašování staveb.
Podmínky pro ohlášení staveb malých ČOV jsou upraveny ustanovením § 15a vodního zákona.

Tento článek byl již v plném znění publikován ve sborníku k semináři ASIO, spol. s r.o. "Vodohospodářské chuťovky aneb Las Tapas" (únor 2011).

Ing.Karel Plotěný, Ing.Oldřich Pírek, Ing.Milan Uherlogo asio
ASIO, spol. s r.o.
www.asio.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Domovní čistírny odpadních vod - nová legislativa a právo
Mají pravdu, odborníci z firmy ASIO. Nejen jejich, ale i domovní čistírny od dalších výrobců si můžete prohlédnout a porovnat na stránkách o čištění odpadních vod http://www.cisteniodpadnichvod.cz.
vloženo: 12.03.2012 11:48     vložil: Papák Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist