Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Unikátní vědecká spolupráce poskytla tvrdá data o spotřebě drog v Evropě

29.07.2012  |  349× přečteno      vytisknout článek

Unikátní vědecká spolupráce poskytla tvrdá data o spotřebě drog v Evropě

Poprvé v historii vědci přímo porovnali konzumaci nelegálních drog v 19 evropských městech na základě analýz odpadních vod přitékajících do čistíren.

Norský ústav pro výzkum vody (NIVA) a Ústav Maria Negri iniciovaly studii, na které se podílelo dalších 11 evropských výzkumných ústavů a univerzit. V České republice se do projektu zapojila Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Účastníci studie koordinovaně podle jednotné metodiky odebrali vzorky odpadních vod na vstupu do čistíren v 19 velkých evropských městech v průběhu jednoho březnového týdne roku 2011 a analyzovali je na přítomnost nepovolených drog a jejich metabolitů. Sledovány byly tyto látky: kokain, amfetamin, MDMA (Extáze), metamfetamin (Pervitin) a marihuana. Výsledky byly publikovány 26. 7. 2012 ve vědeckém časopise "Science of the Total Environment".

Bylo měřeno celkové množství drog užívaných obyvateli zkoumaných měst a poté byly výsledky normalizovány na počet obyvatel. To znamená, že i metropole, jako je Londýn, může být přímo porovnána s menšími městy, jako jsou Oslo nebo České Budějovice.

Několik zajímavých zjištění studie:
o České Budějovice mají čtvrtou nejvyšší spotřebu metamfetaminu (Pervitinu) ze všech sledovaných lokalit. Vyšší spotřeba metamfetaminu byla nalezena pouze v Norsku (Oslo) a Finsku (Helsinky a Turku).
o Země s vysokou konzumací metamfetaminu mají relativně nízkou spotřebu kokainu v porovnání s dalšími evropskými městy. Užívání kokainu je vyšší v západní a střední Evropě než v severní a východní části kontinentu. Celková spotřeba kokainu v Evropě byla extrapolována na 356 kg za den, což odpovídá 10-15 % světového ilegálního obchodu s kokainem (odhad Úřadu pro drogy a kriminalitu OSN - UNODC).
o Spotřeba MDMA (Extáze) na hlavu v Českých Budějovicích je mnohem nižší, než odhad rozšíření této drogy v populaci odvozený z dotazníkových studií (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction. The state of the drugs problem in Europe. Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities. 2010a). Tato odchylka nicméně může být způsobena lokální situací, která nemusí reprezentovat populaci v celé ČR nebo vice versa.
Tento průzkum konzumace drog položil důležité základy pro vývoj efektivní drogové politiky a také pro měření efektivity stávající politiky.


Doposud jsou nejpoužívanější metodikou odhadu konzumace drog dotazníkové studie. Tyto jsou prováděny v různých sociálních vrstvách společnosti včetně rizikových, jako jsou narkomani, pravidelní účastníci diskoték a také v obecné populaci. Zdrojem dodatečných informací jsou pak záznamy policie, celní správy, společně s daty ze zdravotní péče.

"Dotazníkové studie budou vždy zatíženy nejistotou, jak spolehlivé a pravdivé jsou jejich výsledky. Naproti tomu náš přístup založený na měření drog v komunální odpadní vodě vede k velmi přesným a spolehlivým výsledkům stanovení celkového množství konzumovaných drog," tvrdí Dr. Kevin Thomas, manažer výzkumu NIVA.

Dr. Thomas koordinoval spolupráci na tomto projektu a věří, že měření v odpadní vodě je důležité doplnění již existujících metod. "Sledováním odpadních vod můžeme stanovit, jak velký je drogový trh v daném městě. Můžeme také rychle měřit změny konzumace drog ve velmi krátkých časových intervalech - například po policejních či celních zátazích na dealery drog."

Přístup použitý v této studii byl aplikován znovu na jaře 2012 a studie byla rozšířena i na lokality v USA. V České republice byla studie provedena v Praze a v Českých Budějovicích. Laboratoř environmentální chemie a biochemie FROV JU (výzkumný program CENAKVA č. 5) rozšířila skupinu sledovaných látek o léky, které mohou být zneužity jako návykové látky a o některé nové syntetické drogy a jejich metabolity.

"Náš přístup je použitelný kdekoliv. S odpovídajícími finančními prostředky máme potenciál se poprvé dozvědět tvrdá fakta o celosvětové spotřebě drog a lépe jim porozumět," dodává Dr. Thomas

Další informace k projektu Vám poskytnou spoluřešitelé z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity:
Tomáš Randák, e-mail: trandak@frov.jcu.cz; tel.: 721 855 763
Roman Grabic, e-mail: rgrabic@frov.jcu.cz, tel.: 737 370 140


Celý text článku publikovaný v časopise Science of the Total Environment:
www.sciencedirect.com


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Unikátní vědecká spolupráce poskytla tvrdá data o spotřebě drog v Evropě
no nevim.. Jak se pozna podle pritomnosti drogy v odpadni vode, ze ta droga prosla lidskym telem? Ze ji uzivatel vyloucil na WC? A co kdyz se vycural na travu? Co kdyz misto konzumace drog neni napojeno na kanalizaci? Nemyslim si ze tato metodika je nejak revolucne presna, rekl bych na stejne urovni jako dotaznik.
vloženo: 29.07.2012 12:58     vložil: z Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist