Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

GINA - žhavá novinka a její využití v ekologii

gina mobilPraktické ukázky využití geografického informačního asistenta GINA v oboru ekologie můžete zhlédnout příští týden na stánku EnviWebu u příležitosti veletrhu ENVIBRNO...

Mladá, rozrůstající se firma tvořená třemi studenty z Brna (Zbyněk Poulíček, Boris Procházka a Petra Bačíková) vytvořila unikátní software, který pomáhá nejen při záchranářských pracích např. při povodních, ale třeba i při mapování terénu, vegetace, zdrojů znečišťování  nebo v rámci rekultivačních projektů.

Situace pod kontrolou - to vždy se systémem GINA pro mobilní telefony

Systém byl původně vyvinut zejména pro záchranné složky - hasiče, záchranáře, policisty i neziskové organizace působící v místech hromadných neštěstí či živelných pohromách. GINA slouží k rychlé a přesné orientaci v terénu a umožňuje i jeho snadné mapování. Předností systému je i real-time koordinace, kdy je možné prostřednictvím kresby na displej zadávat různé pokyny. Ty jsou okamžitě viditelné všemi členy skupiny. Díky tomu se dosahuje vysokých výsledků při mapování a koordinaci nejen záchranářských týmů, ale i jiných skupin operujících v terénu. V praxi se už GINA osvědčila zejména na Haiti při odstraňování následků po zemětřesení, při hledání pohřešovaných osob nebo pro monitorování rozšíření cholery. Další referencí je pomoc při povodních v Brazílii a při zemětřesení v Japonsku. V České republice dominuje jako pomoc při hledání a záchraně osob za pomoci záchranářských psů.

gina

Využití v oboru ekologie

GINA přináší nové technologie pro zaměřování v terénu. Co přinášejí? " Naše technologie přináší výrazné zrychlení a finanční úsporu v oblasti mapování a zaměřování extravilánů. Zaměřujeme se na mapování vegetace, zaměřování biokoridorů nebo mapování změn v krajině." Vysvětluje Boris Procházka, manažer projektu pro oblast extravilány. A dodává: " Díky systému GINA je možné snadno zmapovat i velmi rozsáhlá území a automaticky k nim vytvořit podrobnou dokumentaci včetně fotografií."

"V čem je Váš systém lepší oproti konkurenci?" zněla otázka na Borise Procházku: " V porovnáním s konkurencí je naše technologie z časového hlediska velmi rychlá, po stránce finanční je velmi nízká, jsme schopni plně měřit nedostupná místa a tvorba dokumentace pro našeho zákazníka je plně automatická. Přesnost měření je přitom srovnatelná s geodetickými službami. V této oblasti máme velkou poptávku. Jako příklad Vám uvedu dvě z našich zakázek, kdy zákazník potřeboval zmapovat rozsáhlou krajinu a zaměřit vztyčné body pro výstavbu plotu."

tablka mapovani

Mapování krajiny o celkové rozloze 13,5 ha čítající 2000 bodů a 200 plošných útvarů trvá 4 pracovní dny včetně tvorby podrobné dokumentace (každý zaměřený bod obsahuje svoji pozici, popisek, případně i fotografie a tabulky). Celková finanční náročnost je cca 70 000,- Kč. Geodetické měření v tomto případě není ani technicky možné.

Zaměření plotů o celkové délce cca 10 km (800 bodů) naší metodou trvá 10 hodin a celková  finanční náročnost je cca 20000,- Kč.  Podobná práce v případě geodetického měření trvá  déle než 72 hodin a celková cena se pohybuje v řádech od 50000,- Kč.

Přijďte si GINU "osahat" osobně

Jelikož v EnviWebu se snažíme pracovat s nejmodernějšími informačními technologiemi, GINA nás velmi zaujala a rozhodli jsme se napomoci její propagaci a rozšíření do oboru životního prostředí, kde má podle našeho názoru velký potenciál.

Ostatně můžete se přesvědčit sami, neboť jsme pro Vás připravili ve spolupráci s vývojáři z GIna software s.r.o. praktické ukázky jejího použití na našem stánku číslo 3 v pavilonu P u příležitosti veletrhu ENVIBRNO, který se koná příští týden 24. - 26. 5. na brněnském výstavišti. Po celou dobu bude k dispozici někdo z GINA software s.r.o. pro Vaše dotazy, praktické ukázky pak proběhnou v následujících termínech:

Úterý
24.5.2011
  • 14:00 - praktická ukázka interaktivního mapového systému GINA
Středa
25.5.2011
  • 11:00 - praktická ukázka interaktivního mapového systému GINA
  • 14:00 - praktická ukázka interaktivního mapového systému GINA
Čtvrtek
26.5.2011

Budeme se společně těšit na Vaši návštěvu..

gina terén


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist