Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Lék z Valašska - Vincentka

Lék z Valašska - Vincentka

Přírodní zdroj léčivé minerální uhličité vody Vincentka(R) vyvěrá ve zřídelní struktuře lázní Luhačovic, na severozápadním podhůří Bílých Karpat, v klimaticky velmi příhodném prostředí na okraji rozsáhlých lesních komplexů, v nadmořské výšce 256 m.

Luhačovické uhličité minerální vody jsou vázány na paleogenní flyšový komplex. Zvrásnění sedimentární flyšové formace do výrazného antiklinálního pásma umožnilo uchování původních mořských synsedimentárních vod v luhačovickém pískovcovém souvrství, odkud jsou v důsledku hydraulických vlivů prostých podzemních vod zóny aktivní vodní výměny pozvolna vytlačovány k povrchu zemskému.

Vzájemným mísením původních reliktivních mořských vod, prostých podzemních vod a juvenilního oxidu uhličitého se formuje přírodní léčivá minerální voda Vincentka(R).

Vincentka(R) je ojedinělá přírodní léčivá minerální voda, velmi silně mineralizovaná, jódová, uhličitá minerální voda hydrogenuhličitano-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité. Léčivá minerální voda Vincentka(R) se svým osmotickým tlakem 634,7 kPa velmi blíží osmolaritě lidské krve, intracelulárních tekutin, tedy vnitřnímu prostředí člověka. Při pití je proto dobře snášena i ve větším množství, nevyvolává dyskonfort v zažívacím traktu a nepůsobí nepříjemně na sliznicích dýchacích cest, je-li použita k inhalaci jako aerosol. Dobrá snášenlivost a léčebný efekt souvisí s koncentrací, ale i vzájemným poměrem hlavních kationtů minerální vody, kdy na buněčných membránách nevznikají velké koncentrační gradienty. Naopak vysoký koncentrační gradient pro chloridové ionty intracelulárně a bikarbonátů extracelulárně usnadňuje difusi jodidových iontů z minerální vody do tkání. Na sliznicích se tak zvyšuje obsah sekrečního IgA v hlenu. Vápenaté kationty z minerální vody vstupují do kaskády imunologických reakcí probíhajících v povrchových vrstvách sliznice. Bikarbonáty ztekucují vazký hlen a usnadňují tak expektoraci.
Při pitné kůře se uplatňuje stejně jako při inhalaci osmolarita minerální vody a téměř fyziologická koncentrace natria a kalia.
Hlavní význam bikarbonátu a kyseliny borité je pufrační. Vápenatým kationtům vstřebaným s litiovými kationty je přisuzován stimulační účinek na produkci inzulinu.

Plnění minerální vody do lahví, jejichž vzhled, materiál a velikost se v průběhu let výrazně měnil, doprovází luhačovické lázeňství od samotného začátku. Od roku 1780 vozili luhačovští občané (vodáci) Vincentku až do Vídně, kde šla na odbyt v restauracích, vinárnách a lékárnách. V roce 1820 byla u pramene Vincentky postavena první plnírna a skladiště lahví. Téhož roku se vyvezlo 160 000 ks lahví o obsahu 1,5 l. V letech 1946-1949 při výstavbě nové kolonády lázní Luhačovic se současně vybudovala zcela nová budova plnírny s nejmodernějšími plnícími linkami té doby. V této době již bylo vyrobeno ročně necelých 2 miliony lahví.

První písemná zmínka o existenci luhačovických minerálních vod pochází od fyzika a lékaře Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu. V roce 1669 vydal písemnou zprávu o chemickém složení luhačovické vody, popsal způsob pitné léčby a úspěšné výsledky léčení.
Zprávy o léčivé moci luhačovických vod se roznesly po okolí, a tak v následujících letech začali přijíždět do Luhačovic první hosté.
V té době byla léčba prováděna pouze pitnou kúrou. Léčba přírodními minerálními koupelemi byla zahájena v roce 1790, kdy byly vybudovány první dřevěné koupelny s kabinami.
O vznik lázní se zasloužil šlechtický rod Serényiů. Koncem 18.století zde dal hrabě Vincenc postavit první léčebná a ubytovací zařízení. V první polovině 19.století začal lázně zvelebovat hrabě Jan Serényi, který pojmenoval všechny tehdy známé vody křestními jmény příslušníků rodu.

Malebné lázeňské městečko Luhačovice leží na jižní Moravě, asi 20 km jihovýchodně od Zlína. Rozkládá se v údolí říčky Šťávnice obklopené hustě zalesněnými stráněmi kopců Bílých Karpat. Nadmořskou výškou 250 m patří Luhačovice k místům nížinným, ale značná členitost terénu působí spíše středohorským dojmem.
Luhačovické klima je mírně teplé s poměrně malou oblačností a bohatým slunečním svitem.

Průměrná roční teplota je 10,7 °C, v létě 17,9 °C..

Luhačovice

Dlouholetá tradice lázeňské léčby, založená na využití přírodních léčivých vod, zařadila Lázně Luhačovice mezi známá a vyhledávaná lázeňská místa.

ZDROJ: www.vincentka.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist