Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Lyžařský areál Kohútka získal ekologické ocenění

arealModernizace lyžařského areálu Kohútka - Javorníky se může pyšnit prestižním oceněním Stavba s ekologickým přínosem. Dominantním prvkem stavby jsou nové nádrže k akumulaci povrchové a dešťové vody, která je využívána pro zasněžovací systémy.

Zachycování vody do nádrží je ekologicky i ekonomicky mnohem přínosnější než využívání upravené vody z veřejné vodovodní sítě. Toto technické řešení umožnilo také citlivé začlenění stavby do krajiny, bez významnějšího zásahu do CHKO Javorníky. Investorem bylo SKI CENTRUM KOHÚTKA, stavbu realizovala od května 2009 do května 2010 společnost Skanska. Zprovoznění areálu se uskutečnilo již v prosinci 2009.

"Díky tomuto systému lze v zimě vyrábět dostatek sněhu pro sjezdové tratě a tím také ochránit vegetační porost sjezdovek před poškozením. Voda z nádrží se navíc po použití v zasněžovacím systému vrací zpět do přírody bez nutnosti další úpravy," popsal některé hlavní výhody projektu Zdeněk Šmíd, stavbyvedoucí závodu Morava sever, Skanska a.s.

arealOdlehlost lokality a morfologie terénu neumožňovaly v rámci modernizace lyžařského střediska ekonomické vybudování vodovodního řadu. Navíc by toto řešení bylo významným zásahem do CHKO Javorníky s nutností odlesnění velkých ploch v trase vodovodu. Proto bylo jako nejefektivnější řešení zvoleno vybudování dvou akumulačních nádrží - Javor a Kohútka, včetně jejich příslušenství, které zachycují přirozeně se vyskytující vody jak dešťové tak i povrchové. Lokality pro umístění nádrží byly voleny tak, aby nezasahovaly do lesních ploch, oblastí biotopů zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin a tím měly minimální negativní dopad na okolní krajinu. Nádrže jsou vzájemně propojené a je z nich možný odběr vody čerpacími stanicemi.

Při výstavbě nádrží byly použity nejmodernější technologie. Výztužné geotextilie a ocelové prvky hráze umožnily navrhnout a provést subtilní těleso hráze při zachování všech technických požadavků. Do budovaných těles hrází byla maximálně využita místní zemina, nebylo tak potřeba zeminu odvážet ani přivážet. Na všechny upravené plochy byly po dokončení stavby aplikovány místní rostlinné druhy dle pokynů správce CHKO tak, aby celá stavba co nejvíce znovu splynula s okolní krajinou.

Součástí modernizace areálu bylo vybudování nové čtyřsedačkové lanovky, která nahradila staré vleky, zbudování obslužné stanice lanovky, zasněžovacího systému (přečerpávací stanice), rozvodů k zasněžovacím dělům a příjezdové komunikace. Významnými dodavateli technologií a subdodavateli byly společnosti KERS, TECHNOALPIN EE, ARCADIS Geotechnika a IDVS.

Zástupci společnosti Skanska, která stavbu realizovala, převzali ocenění ve středu 25. května v rámci kongresu WATENVI Brno 2011. Devátý ročník soutěže vyhlásil tradičně Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR, se sdružením Stavíme ekologicky a Ministerstvem životního prostředí ČR. Cílem soutěže je představit odborné i laické veřejnosti stavební projekty realizované s ohledem na požadavky ochrany životního prostředí a ukázat, že investiční a stavební činnosti mohou být ohleduplné, šetrné a přitom moderní a úsporné.

Stavba Modernizace lyžařského areálu Kohútka - Javorníky již získala také hlavní cenu v soutěži Stavba roku 2009 Zlínského kraje v kategorii Dopravní, inženýrské a ekologické stavby.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist