Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Modernizace energetiky za miliardy z EU se nekoná

02.02.2016  |  48× přečteno      vytisknout článek

Modernizace energetiky za miliardy z EU se nekoná

Miliardy z evropského rozpočtu, určené na proměnu energetiky nových členských států, podstatnou změnu nepřinesou. To je hlavní zjištění rozsáhlé zprávy1 nevládní organizace CEE Bankwatch Network. V Česku kritizuje hlavně kotle na uhlí, malou podporu obnovitelných zdrojů a pomalý postup v úsporách energie.

Celá studie je k dispozici na stránkách CEE Bankwatch Network: http://bankwatch.org/enfants-terribles
Český překlad Shrnutí a hlavní závěry v České republice je k dispozici na stránkách členské organizace Centrum pro dopravu a energetiku:

http://cde.ecn.cz/dokumenty.shtml

Země střední a východní Evropy2 vyčleňují na úspory energie, obnovitelné zdroje a chytré sítě jen 7% fondů EU, 178 miliard Euro. Jejich určení si vykládají po svém - místo jasných strategií sledují své zájmy, v ČR třeba podporu uhelného sektoru. Zcela nedostatečné je také začlenění snižování emisí do všech relevantních aktivit, jak to vyžaduje evropská legislativa. V praxi to znamená, že největší část rozpočtu na dopravní stavby je určena na výstavbu silnic a dálnic jak v ČR, tak v dalších zemích.

,,Česká vláda si vyložila evropské cíle po svém. Místo aby využila příležitost a za evropské fondy proměnila energeticky náročnou ekonomiku na moderní a nízkouhlíkovou, podporuje další těžbu uhlí a dál škrtí obnovitelné zdroje." charakterizuje výsledky studie Ondřej Pašek z nevládní organizace CEE Bankwatch Network.

Přechod na moderní, nízkouhlíkovou energetiku je jedním z hlavních cílů evropských fondů v letech 2014 - 2020.3 Hlásí se k němu všechny státy střední a východní Evropy, i Česká republika ve své Dohodě o partnerství4 mezi Evropskou komisí a vládou.

V českých operačních programech je vyčleněno jen méně než půl procenta - 1,4 miliardy Kč5 - EU fondů na léta 2014 - 2020 na obnovitelné zdroje. Výroba elektřiny z větru stejně jako samostatné fotovoltaické elektrárny na střechách nejsou podporovány vůbec.

,,Mezi obnovitelnými zdroji podporuje vláda hlavně biomasu a bioplyn. Větrné elektrárny vyškrtla z podpory úplně. Nezapomínejme, že největším příjemcem evropských dotací je u nás holding Agrofert.".6 dodává Ondřej Pašek.

Ačkoli opatření na snížení znečištění ovzduší mají mít synergický efekt se snižováním emisí skleníkových plynů, český Operační program Životní prostředí7 podporuje nákup kotlů na uhlí - domácnosti na ně dostanou kotlíkovou dotaci 70%.

Výše prostředků na úspory energie v obytných a veřejných budovách a v průmyslu je oproti minulému období trojnásobná, dosahuje celkově přes 52 miliard Kč. Přesto, podle zpráv Ministerstva průmyslu a obchodu, hrozí, že nenaplníme cíl snížit do roku 2020 spotřebu energie o 20%. Na vině je zejména pozdní start operačních programů, ale také nekoordinovanost postupu mezi ministerstvy a nízké požadavky na úsporné projekty. Státní energetická koncepce8 počítá mezi lety 2015 a 2040 s přibližne konstantní spotřebou energie.

,,Česká republika proinvestuje z evropských fondů 52 miliard na úspory energie.
I přesto nebude spotřeba energie klesat nejméně do roku 2040." dodává Ondřej Pašek.


Celá studie je k dispozici na stránkách CEE Bankwatch Network:

http://bankwatch.org/enfants-terribles

Český překlad Shrnutí a hlavní závěry v České republic je k dispozici na stránkách členské organizace Centrum pro dopravu a energetiku:

http://cde.ecn.cz/dokumenty.shtml


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist