Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

OP CENTRAL EUROPE: Výzva na strategické projekty

12.08.2010  |  zdroj: Moderní obec  |  163× přečteno      vytisknout článek

euroInovace, zlepšování dostupnosti, odpovědné užívání životního prostředí a zvyšování konkurenceschopnosti a atraktivity měst a regionů Střední Evropy - to je cíl Operačního programu (OP) CENTRAL EUROPE.

Aktuálně od 12. července probíhá výběr partnerů na národní úrovni pro vyhlášení výzvy na strategické projekty.

Na mezinárodní spolupráci veřejných i soukromých organizací České republiky, Maďarska, Německa, Itálie, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska je k dispozici celkem 231 milionů eur. Program je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF).

STANDARDNÍ VÝZVY

V rámci OP CENTRAL EUROPE se již uskutečnily tři standardní výzvy, poslední se připravuje na počátek roku 2011. Tvorba projektů funguje na principu >>bottom-up<<, tj. zespoda nahoru. Nápad na realizaci projektu přichází od budoucích projektových partnerů, kteří na základě identifikovaného tématu a analýzy potřeb vytvářejí vhodná partnerství. Skupina projektových partnerů poté zpracuje žádost a během vyhlášené výzvy ji podá na Společný technický sekretariát. Následuje hodnocení projektových návrhů a rozhodnutí Monitorovacího výboru. Následně se uzavírají smlouvy s vedoucími partnery vybraných projektů. Potom již může začít samotná realizace projektu.

Z první výzvy vzešlo 45 úspěšných českých projektových partnerů a z druhé 38. Třetí výzva skončila letos v květnu a přihlásilo se do ní 130 českých partnerů, z nichž dokonce 13 v roli vedoucího žadatele. Výsledky hodnocení zatím nejsou známy.

PROJEKT LABEL

V současné době se v programu uskutečňuje 66 projektů. Některé se zaměřují na redukci přírodních a člověkem způsobených rizik a jejich dopadů. Zajímavý je například projekt LABEL, který poskytne informace o rizicích povodní a umožní jejich zahrnutí do plánování využití konkrétních ploch. Vedle společných aktivit, jako je třeba vypracování Atlasu rizik Labe, projekt obsahuje i pilotní aktivity 10 českých partnerů, jako jsou řešení splavnosti v krajích Ústecký, Středočeský a Jihočeský, nový plavební stupeň na Děčínsku či software pro povodňový management INGE. Více o projektu je na www.label-eu.eu

STRATEGICKÁ VÝZVA

Připravuje se také mimořádné vyhlášení výzvy na strategické projekty, které se tvoří na principu top-down. To znamená, že témata a koncepty k obsahu projektů předem zpracuje a vybere Monitorovací výbor, a to s podporou veřejných subjektů a potenciálních aktérů. Externí experti rozpracovali témata do konceptů pod dohledem řídicích složek programu. Pro strategické projekty bude z ERDF k dispozici asi 20 milionů eur.

Strategičtí partneři se vybírají následně za pomoci národních autorit v daných zemích. Počet a základní charakteristiku partnerů dodefinuje externí expert, poskytující projektové skupině podporu. Podmínkou je, aby se do projektu zapojil alespoň jeden z každé členské země programu. Každá pak vypracuje pro Společný technický sekretariát seznam nejvhodnějších partnerů.

Partneři jsou vybíráni na základě vztahu k danému tématu, schopnosti pokrýt cíle projektu, a dosáhnout předpokládaných výstupů, způsobu řízení a finančních a technických možnostech, nadnárodních vazeb a možnostech šíření výsledků. Proto se předpokládá, že projektovými partnery budou především veřejné instituce, ale mohou to být i soukromé společnosti. Pro zajištění standardu se uskutečnění strategických projektů také řídí pravidly podle Application Manual OP Central Europe.

Když se přihlásí více projektových skupin ucházejících se o realizaci jednoho tématu, vybere Monitorovací výbor pouze jednu. Vyjádření zájmu instituce o účast v projektu neznamená automaticky její schválení.

Témata byla vybírána na základě složitých jednání prakticky zaměřené skupiny Task Force a Monitorovacího výboru za podpory expertních týmů. Výběru předcházel dotazník, který zúžil diskutovaná témata a webová diskuse k navrženým konceptům, jejímiž účastníky byli zástupci členských států programu, členové Monitorovacího výboru a nominovaní experti. Témata mají prokazatelný přínos pro celé programové území.

Od 12. července probíhá výběr partnerů na národní úrovni na základě vlastností partnerů a výběrových kritérií stanovených Monitorovacím výborem. V případě zájmu o účast v projektu je třeba kontaktovat Národního koordinátora v ČR nebo české Kontaktní místo (viz rámeček). Termín odevzdání vyplněného formuláře Expression of Interest (O vyjádření zájmu o účast ve strategických projektech) je 17. září ve 12.00.

V říjnu bude vybírat Monitorovací výbor projektové skupiny. Schválené skupiny poté společně dopracují projektové návrhy a předloží je během vyhlášené výzvy na předkládání strategických projektů. Předložené projekty budou schváleny v únoru 2011. Maximální délka trvání projektu je 36 měsíců.


VĚRA KORKISCHOVÁ
Tým českého Národního kontaktního místa - informovanost

Kontakty:

Ministerstvo pro místní rozvoj

Ing. arch. Stella Horváthová

Odbor evropské územní spolupráce

Staroměstské náměstí 6 110 15 Praha 1 pracoviště: Na Příkopě 3-5 tel.: +420 234 154 414, fax: +420 234 154 007 e-mail: nadnarodni@mmr.cz

Tým českého Národního kontaktního místa - informovanost

Operační Program Nadnárodní spolupráce Střední Evropa

Centrum evropského projektování a. s. Třída ČSA 954/7

500 03 Hradec Králové GSM: 720 404 205, e-mail: central2013@cep-rra.cz

Další informace najdete na www.central2013.eu a www.strukturalni-fondy.cz.


Předdefinovaná témata strategických projektů (v mil. eur)

1. Podpora inovací prostřednictvím nové koncepce klastrů na podporu nově vznikajících problémů a meziodvětvových témat 3
2. Modernizace vnitrozemských vodních cest a námořních přístavů 4,5
3. Města na železničních uzlech a na síti TEN-T 4,5
4. Zavedení regionálních energetických konceptů 2
5. Znázornění energetické účinnosti a využití obnovitelných zdrojů energie skrze veřejné budovy 5
6. Inovativní řešení bydlení a péče o starší a ohrožené osoby ve Střední Evropě 3
7. Vylepšená správa a řízení infrastruktury a služeb v regionech a městech ovlivněných demografickými změnami 3


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist