Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Povodňová ochrana: Systém Water-Gate

24.10.2012  |  zdroj: Moderní obec  |  212× přečteno      vytisknout článek

zábranaSystém Water-Gate slouží jako mobilní protipovodňová ochrana. Má však i další využití, např. coby multifunkční bariéra pro tvorbu vodních rezervoárů, zamezení úniku nebezpečných látek nebo pro práci na vodních dílech či tocích.

Water-Gate lze dále využít pro regulaci povrchové vody tekoucí nekontrolovaně po povrchu (např. prasklé potrubí) nebo jako zavlažovací systém. Princip systému je jednoduchý - voda si sama zatarasí cestu. Hrazení, které se skladuje v kompaktním srolovaném balení, se roztáhne proti proudu na kritickém místě a přitékající voda do něj natéká, postupně ho zvedá. Zároveň svou gravitační silou hrazení zatíží a zafixuje na místě.

DVA LEMY A BEZPEČNOSTNÍ KŘÍŽENÝ ŠEV

Stěny jsou složeny ze spodního lemu, jenž se podhrne na dno vody a může se zatěžkat pytlíky s pískem či ukotvit kolíky, a z horního lemu, který se rozhrne na hladině vody tak, aby se voda pod něj bez problémů dostávala. Každý model obsahuje navíc přepážky vytvářející komory, které napomáhají k rozložení segmentu proudem vody.

Systém se preventivně vyrábí z dvojitého kříženého švu. Ten spolu s komorami zamezí zvětšení roztržené části tlakem vody. Použitý materiál zaručuje odolnost proti široké škále chemikálií. Jednotlivé moduly Water-Gate lze spojovat v mnoha úhlech.

Bariéra přesně kopíruje terén, na němž leží (např. asfalt, štěrk nebo zatravněná plocha) a dokáže se přizpůsobit různým profilům terénu (stoupajícímu či klesajícímu) s nerovnostmi jako kamení, balvany, obrubníky apod.

Bariéru tvarujeme do libovolných zatáček podle potřeby situace a pozemku. Hráz může být zakončena doztracena nebo při kolmé stěně. Hrazení buď vodu přímo zadržuje, případně usměrňuje její tok do míst, kde již nehrozí zásadní škody. Výška hrazení se automaticky přizpůsobuje aktuální hladině vody.

TECHNICKÉ PARAMETRY

Rozsah výšek bariéry Water-Gate je od 15 cm do 1,5 m v neomezené délce díky jednoduchému a rychlému spojovacímu systému jednotlivých modulů. Při instalaci dlouhých bariér (např. podél toku) je nejlépe využít možnosti kontejnerového balení, které naložené na auto umožňuje automaticky pokládat hrazení po trase přímo z vozidla a bleskově instalovat i na dlouhé trati.

Rychlý a jednoduchý systém stavby hrazení přináší velkou úsporu času, pomocného materiálu (např. písku do pytlů), nebo pracovní síly, jež by se na stavbě hrazení musela podílet. Pro zajímavost, jedna bariéra o délce 10,7 m, výšce 0,7m a hmotnosti 50 kg nahradí 770 pytlů s pískem.

HRAZENÍ SNESE PROTRŽENÍ I PŘEJEZD VOZIDEL

Pro záchranné týmy může být důležité a cenné použít systém pro tvorbu vodních rezervoárů, které slouží k čerpání vody podle potřeby i na tocích s nízkou hladinou, a rovněž pro upravení průtoku při instalaci norných stěn. Přínosem je také možnost vložit čerpadlo přímo do hrazení, čímž se zamezí vniknutí štěrku do čerpadla a jeho zbytečnému poškození a nákladným opravám.

Water-Gate je vysoce odolný vůči protržení či ošoupání, po hrazení mohou po položení v terénu bez újmy přejíždět i vozidla. Pokud dojde k natržení bariéry ostrým předmětem, např. ze dna koryta řeky, je toto poškození jednoduše opravitelné za nízkých finančních nákladů.

Hrazení má životnost 20 let a díky pevnému a rezistentnímu materiálu není počet jeho použití nijak omezen.

VÝHODY SYSTÉMU

Pro instalaci bariéry nejsou třeba čerpadla, ani speciální technika, protože voda tekoucí do bariéry způsobí její rozložení. Čas potřebný pro rozložení jednotlivých modelů je jedním z nejnižších ve srovnání s ostatními systémy protipovodňových mobilních hrazení. Podle údajů výrobce rozloží jeden modul o výšce 70 cm a délce 3 m jedna osoba asi za 10 minut.

Výhodami systému jsou tedy:

  • jednoduchá instalace;
  • rychlé rozložení a složení;
  • opakovaná použitelnost;
  • kvalita materiálu (polyetylén);
  • jednoduchý systém spojování modulů;
  • adaptabilita pro různé stěny a povrchy;
  • snadná údržba;
  • bezpečnost;
  • malé nároky na lidské zdroje.


Systém Water-Gate je šetrný k životnímu prostředí, protože je vyroben z materiálu, jenž nijak nepoškozuje životní prostředí. Po odeznění povodně je pouze třeba jednotlivé moduly propláchnout vodou a nechat pořádně vysušit.

JIŘÍ MATĚJKA
Ministerstvo vnitra generální ředitelství HZS ČR


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
REO AMOS, spol. s r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist