Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Evropský parlament po téměř třech letech jednání schválil Směrnici o průmyslových emisích

28.07.2010  |  zdroj: MŽP  |  48× přečteno      vytisknout článek

coudVe středu 7. července ukončil odhlasováním kompromisních pozměňovacích návrhů[1] Evropský parlament téměř tříletá jednání o návrhu Směrnice o průmyslových emisích[2]. Dohodu s Evropským parlamentem v podobě kompromisního textu podpořila i Evropská komise[3]. Znění odsouhlaseného textu musí ještě oficiálně schválit Rada ministrů[4].

Směrnice o průmyslových emisích (slučuje sedm doposud samostatných evropských směrnic)[5] v části o integrované prevenci posiluje zejména roli nejlepších dostupných technik (BAT) a Referenčních dokumentů o nejlepších dostupných technikách (BREF) v povolovacích procesech. Zároveň však umožňuje ve vymezených případech transparentní udělování výjimek, pokud tím nedojde k ohrožení místních podmínek životního prostředí.

Nová směrnice také sjednocuje systém environmentálních inspekcí vymezených průmyslových zařízení v rámci EU, ukládá členským státům pravidelně přezkoumávat povolení v návaznosti na vývoj BAT, zvyšuje ochranu půdy a podzemních vod před průmyslovým znečištěním, rozšiřuje účast veřejnosti v povolovacích a změnových řízeních, rozšiřuje rozsah povinně zpřístupňovaných informací a u části z nich výslovně ukládá zveřejňování prostřednictvím internetu. Další důležité změny se týkají velkých spalovacích zařízení, zařízení na spalování a spoluspalování odpadu a zařízení k výrobě oxidu titaničitého.

Lhůta pro implementaci této Směrnice do legislativy členských států bude 24 měsíců ode dne jejího zveřejnění v Úředním věstníku EU, což se očekává do konce letošního roku. Nové požadavky se budou na vymezená průmyslová zařízení[6] aplikovat postupně v období 2 - 4,5 roku po vstupu evropské legislativy v platnost, ale energetický sektor bude moci využít při přechodu na zpřísněné emisní limity několik časově omezených výjimek.

Poznámky:

[1] Ačkoliv se na počátku druhého čtení zdály pozice Evropského parlamentu a Rady poměrně vzdáleny, konečný kompromis, který vychází z politické shody Rady dosažené pod vedením Českého předsednictví v polovině roku 2009, byl podpořen velkou většinou poslanců. Při hlasování text podpořilo 639 poslanců, 35 jich bylo proti a 10 se hlasování zdrželo. Schválený text směrnice o průmyslových emisích se stal široce akceptovaným kompromisem jak mezi členskými státy, tak politickými frakcemi Evropského parlamentu.

[2] Tisková zpráva Evropského parlamentu - www.europarl.europa.eu

[3] Prohlášení evropského komisaře pro životní prostředí J. Potočnika ke schválení návrhu směrnice o průmyslových emisích - http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO/10/306&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en.

[4] Přijatý text směrnice v českém jazyce - http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P7-TA-2010-0267+0+DOC+XML+V0//CS&language=CS

[5] Návrh směrnice o průmyslových emisích obsahuje následující doposud samostatné směrnice:
-Směrnici 2008/1/ES o integrované prevenci a omezování znečištění (IPPC),
-Směrnici 2001/80/ES o omezení emisí některých znečišťujících látek do ovzduší z velkých spalovacích zařízení,
-Směrnici 1999/13/ES o omezování emisí těkavých organických sloučenin vznikajících při používání organických rozpouštědel při některých činnostech a v některých zařízeních,
-Směrnici 2000/76/ES o spalování odpadu,
-Směrnici 78/176/EEC o odpadech z průmyslu oxidu titaničitého,
-Směrnici 82/883/EEC o postupech dozoru a monitoringu životního prostředí v souvislosti s odpadem z průmyslu oxidu titaničitého,
-Směrnici 92/112/EEC o postupech harmonizace programu pro redukci a eventuální eliminaci znečištění způsobeného odpady z průmyslu oxidu titaničitého.

[6] Vymezení průmyslových zařízení - ta, která jsou v současnosti regulována směrnicí 2008/1/ES o integrované prevenci a omezování znečištění a nově zahrnuté činnosti.

Podrobnější a odborné informace jsou k dispozici u ředitele Odboru integrované prevence a IRZ pana Jana Maršáka,
Tel.: 267 122 739, e-mail: lng. Bc. Jan Maršák Ph.D.@mzp.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist