Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sdružení Arnika jde na schůzku k registru znečišťování s ochotou ke kompromisu

22.02.2012  |  35× přečteno      vytisknout článek

Sdružení Arnika jde na schůzku k registru znečišťování s ochotou ke kompromisu

Na jednání pracovní skupiny ve středu 22. února by se mělo dojednat, kterých průmyslových provozů se bude nadále týkat povinnost každoročního hlášení znečišťujících látek do Integrovaného registru znečišťování (IRZ). Ministerstvo průmyslu a obchodu stále neustupuje ze své varianty omezující práva veřejnosti na informace o toxických látkách v životním prostředí. Sdružení Arnika jde na toto jednání s ochotou ke kompromisním řešením. "Jsme rozhodně přístupni kompromisům, a to dokonce čtyřem z pěti navrhovaných Ministerstvem životního prostředí, které ale zároveň veřejnost nepřipraví o právo na informace. Krokem zpět ve vyjednávání by se dal nazvat přístup Ministerstva průmyslu a obchodu, které je připravené opět hájit pouze svoji kontroverzní, právo na informace ohrožující a navíc pracovní skupinou již zamítnutou variantu," říká Jana Altunkaya z Arniky, vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů.

Pracovní skupina k IRZ složená ze zástupců ministerstev, krajů, průmyslových podniků i nevládních organizací se snaží dojít kompromisu ve věci snížení administrativní zátěže podniků (v rámci tzv. ekoauditu) již od roku 2010. Na poslední schůzce Ministerstvo životního prostředí navrhlo několik kompromisních řešení, z kterých si v připomínkovém řízení všechny zastoupené strany, včetně Arniky, vybraly pro ně únosnou variantu. Opět až na Ministerstvo průmyslu a obchodu, které krom své varianty - tedy seškrtání IRZ na evropskou úroveň - další řešení opět nechce připustit.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navíc také nerespektuje již dohodnuté závěry jednání pracovní skupiny a prosazuje stále variantu, která byla již zamítnuta. Jedná se o variantu, která by významně redukovala informace o znečišťovatelích rakovinotvornými, potenciálně rakovinotvornými a hormonální soustavu ovlivňujícími látkami. Z registru by zmizela více než polovina všech údajů a právo veřejnosti na informace o toxických látkách v životním prostředí by bylo značně omezeno.

Pracovní skupina se sejde na Ministerstvu životního prostředí zítra, ve středu 22. února, od 9:30. Jednání, které je neveřejné, se účastní zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva životního prostředí, Svazu chemického průmyslu, státního podniku DIAMO, zástupci krajů a České inspekce životního prostředí. Za Arniku bude na schůzce RNDr. Jindřich Petrlík, předseda Arniky (tel.: 603 582 984).

Včera Arnika pořádala happening "Nafouklá bublina", kterým na pražském Náměstí Republikypoukázalo na to, že argumenty Ministerstva průmyslu a obchodu prosazující "škrty" v Integrovaném registru znečišťování (IRZ) jsou jen "nafouklé bubliny". Kolemjdoucí se mohli pustit do praskání balónků, bublin z bublifuku i bublinkové fólie. "Například nadnesený argument, že by seškrtání IRZ ušetřilo průmyslovým podnikům 3 miliardy, zpochybňuje jak Ministerstvo životního prostředí, tak Česká inspekce životního prostředí. Co by ale skutečně škrty v IRZ znamenaly, je výrazné omezení práva veřejnosti na informace o toxických látkách v životním prostředí. Lidé by se nedozvěděli, jaké všechny toxické látky vypouštějí podniky v blízkosti jejich domova," říká Ing. Jana Altunkaya. Veřejnost mohla dát svou nespokojenost najevo prostřednictvím vzkazů na pohlednice, které byly na závěr happeningu předány přímo ministrovi průmyslu a obchodu Kubovi.

Fotogalerie z happeningu:

http://arnika.org/fotogalerie-86

Osud práva na informace o toxických látkách, které IRZ poskytuje, není lhostejný ani zahraničním organizacím zabývajícím se ochranou životního prostředí či zdraví. Výzvu za zachování IRZ podpořilo 97 nevládních organizací z 37 zemí světa. Mezi signatáři jsou významné mezinárodní organizace jako IPEN (Mezinárodní síť pro eliminaci perzistentních organických látek), HCWH (Health Care Without Harm = Zdravotnictví bez ohrožování) či ISDE (International Society of Doctors for Environment = Mezinárodní sdružení lékařů pro životní prostředí)

Zachování IRZ si přeje také 140 starostů a zastupitelů obcí celé České republiky a svým podpisem pod peticí Budoucnost bez jedů II požadovalo zachování IRZ v roce 2007 i přes 16 tisíc občanů.

Další informace:

Celý text výzvy zahraničních nevládních organizací spolu se signatáři na webu Arniky
http://english.arnika.org/preserve-prtr?petitions_page=60

Celý text výzvy starostů a zastupitelů spolu se signatáři na webu Arniky
http://arnika.org/vyzva-starostu-a-zastupitelu

Více o snahách omezit IRZ:
http://arnika.org/zachovejme-irz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist