Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vratné obaly a zálohové systémy

25.07.2006  |  zdroj: Logistika  |  666× přečteno      vytisknout článek

Vratné obaly a zálohové systémy Přes všechna proklamativní prohlášení o ochraně životního prostředí je pro výrobce, mezi něž jistě patří i pivovary, určující silou trh, marketing. Regulace vyvolaná i ochranou životního prostředí modifikuje trh tu na kratší, tu na delší dobu. Optimální je, pokud řešení generovaná marketingovými požadavky a podložená ekonomickou efektivitou přináší i ekologické přínosy.

Zálohy v Německu - Zvýšená ochrana životního prostředí v sousedním Německu, jak se již stalo neblahým zvykem, přináší zejména nejbližším sousedům značné problémy. Jistě se ještě nějakou dobu budou řešit ilegální skládky německého odpadu u nás jako důsledek zákazu skládkování (odpadu) v Německu. Z poněkud jiného soudku je speciální značení jednocestných (nevratných) lahví a plechovek, nicméně základem je opět ochrana životního prostředí. Situace je o to tristnější, že pro české výrobce se stav časové nouze v této kauze stává skutečností. Pouze obaly označené speciální značkou provedenou certifikovanou barvou a certifikovaným výrobcem budou německými předpisy akceptovatelné.

Ostrovní zálohové systémy - Tento stav vychází ze situace, která má kořeny v německé obdobě našeho zákona o obalech ve Verpackungs Verordnung, protěžující používání vratných obalů cestou kvót pro podíl vratných opakovaně používaných obalů na nápoje. Při nedodržení stanovených podílů nastupují zálohy pro jednocestné obaly na nápoje: to se i stalo. Systémy ostrovní, lokální - koupíte-li plechovku piva v Penny Marketu, musíte ji vrátit opět v Penny Marketu, koupíte-li plechovku piva u malého obchodníka v Drážďanech, dostanete žeton a při vrácení prázdné plechovky pouze společně s vráceným žetonem dostanete zálohu zpět.

Celostátní německý systém - Vzhledem k těžkopádnosti výše popsaných lokálních systémů, nepohodlných pro spotřebitele a vytvářejících bariéry volného obchodu, nařídila Evropská komise Německu zavést nejpozději od května 2006 systém záloh na celostátním principu. Zjednodušeně řečeno: nakoupíte-li pivo v plechovce či v zálohované jednocestné PET láhvi v Tescu v Hamburku, můžete ji vrátit v Lidlu v Norimberku. Licenci k systému, jež bude otáčet obrovský balík peněz, získala společnost Deutsche Pfandsystem GmbH. To značí kromě dalšího i zavedení speciálních značek na obalech, certifikace barev na tato označení, certifikace výrobců etiket a plechovek.

Podpora záloh versus svobodný trh - Ano, i evropská směrnice 94/62/ES umožňuje členským zemím zavést opatření podporující používání vratných obalů. Současně tato směrnice ve svém úvodu zdůrazňuje, že veškerá přijatá opatření nesmí bránit volnému obchodu zboží uvnitř jednotného evropského trhu, což ostatně podtrhuje i článek 18 této směrnice, "Svoboda uvádění na trh": Členské státy nesmějí na svém území bránit uvádění takových obalů, které vyhovují ustanovením této směrnice, na trh.

Současný stav v Německu, komplikovaný systém, technicky a administrativně a finančně náročné řešení, se důvodně jeví jako skryté překážky volného obchodu, jako bariéry jsou jistě vnímány i českými pivovary. Blíže - www.syba.cz

Podle dokumentů mezinárodní konference Trendy balení piva (Praha, 17. 5. 2006)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist