Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Terezín získá do dvou let protipovodňovou ochranu proti dvousetleté povodni

03.02.2012  |  104× přečteno      vytisknout článek

Terezín získá do dvou let protipovodňovou ochranu proti dvousetleté povodni

Ministr zemědělství Petr Bendl a generální ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma dnes v Terezíně na Litoměřicku za účasti ministra obrany Alexandra Vondry, hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové, starostky města Růženy Čechové i dalších hostů slavnostně zahájili budování protipovodňové ochrany města. Oblast Litoměřicka, která v minulosti trpěla ničivými povodněmi, přitom považuje Ministerstvo i Povodí Ohře za prioritní a strategickou. Ochranu Terezína zajistí hráze, mobilní stěny, ale především citlivá rekonstrukce historického vojenského opevnění města. Celkové náklady na protipovodňová opatření jsou téměř 137 milionů korun.

"Ministerstvo zemědělství i Povodí Ohře se dlouhodobě snaží naplňovat vládní prioritu, kterou je protipovodňová ochrana. Na prevenci před povodněmi v povodí Ohře v letech 2007 až 2013 plyne 550 milionů korun a ochrana Terezína za 137 milionů korun představuje na této řece největší protipovodňovou investici," zdůraznil ministr zemědělství Petr Bendl.

Budoucí protipovodňovou ochranu města lze rámcově rozdělit na dvě části podle chráněných území, a to na centrální část města (Velká pevnost) a na východní část města na pravém břehu Ohře. Dělení souvisí s rozdílnou úrovní ochrany, centrum města bude mít ochranu na úroveň hladiny při kulminaci povodně z roku 2002 na Labi (dvousetletá povodeň) a východní část Terezína pak na úroveň padesátileté povodně na Labi a Ohři. Terezín ohrožuje nejen velká voda z Ohře, ale také povodeň, která se do města dostane zpětně Ohří z nedalekého Labe.

"Ochrana Terezína představuje nesporně stavbu veřejně prospěšnou a je plně v souladu se studií proveditelnosti. Navíc vzhledem k tomu, že v místě stavby je památková rezervace, museli jsme ochranu města před povodněmi navrhovat citlivě s ohledem na historické opevnění. To bude logicky využito a zakomponováno do moderní a účelné ochrany před povodněmi," zdůraznil Jiří Nedoma, generální ředitel Povodí Ohře.

Hlavní parametry protipovodňové stavby:
   -    délka ochranných hrází           2 143 m
   -    délka mobilních stěn                300 m
   -    rekonstrukce nábřežních zdí        1 293 m

Souhrnné informace o vybraných akcích protipovodňové ochraně na Ohři

lokalita    náklady    rok dokončení    stav
vodní dílo Janov I.    52,1 mil. Kč    2010    dokončená
vodní dílo Janov II.    28,3, mil. Kč    2013    rozestavěná
Terezín    137,0 mil. Kč    2013    zahájená
Bohušovice nad Ohří    63,9 mil. Kč    2013    rozestavěná
Sokolov    15,3 mil. Kč    2012    zahájená
Královské Poříčí    7,6 mil. Kč    2012    rozestavěná

Kateřina Böhmová                                       Jan Svejkovský ředitelka odboru komunikace MZe                    tiskový mluvčí Povodí Ohře


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist