Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ochrana před povodněmi vyžaduje komplexní přístup

22.08.2012  |  zdroj: Moderní obec  |  39× přečteno      vytisknout článek

Ochrana před povodněmi vyžaduje komplexní přístup

Povodňové události roku 2002 ukázaly, že je nutné v mnoha ohledech zlepšit protipovodňovou ochranu. Ta zahrnuje nejen opatření z vodního hospodářství, zemědělství a lesnictví, ale též pravidelný přezkum a zlepšování přístupů, prosazování strategií, plánů a opatření v oblasti stavebního plánování.

Příkladem komplexního přístupu je projekt LABEL - adaptace na povodňové riziko v povodí Labe/Elbe (2008-2012) podpořený z fondů EU, který se uzavře tento měsíc. Vedoucím partnerem projektu je Saské státní ministerstvo vnitra. Projekt navázal na projekt ELLA (2003-2006, Preventivní opatření k ochraně před povodněmi na Labi prostředky nadnárodního územního plánování) kofinancovaný EU v rámci iniciativy INTERREG III B. Spolupráce českých, německých a dalších partnerů se vedle povodňové ochrany týkala i celkového využití povodí Labe na území ČR a Německa. Do projektu se na české straně zapojilo mj. Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo životního prostředí, Povodí Labe, s. p., Povodí Vltavy, s. p., a kraje v povodí Labe.

Jeden ze zapojených krajů, Královéhradecký, v projektu ELLA zpracoval pilotní projekt, jenž zmapoval a popsal sídelní útvary a stavby v záplavových územích v katastru 107 vybraných obcí. Projekt ELLA byl přínosem i z pohledu přípravy Evropské směrnice o vyhodnocování a zvládání povodňových rizik (2007/60/ES).

PROJEKT LABEL ANEB VŠE O LABI

V roce 2008 byly aktivity partnerů obnoveny projektem LABEL (www.label-eu.eu). Pozornost se zaměřila na implementaci výše zmíněné a již platné povodňové směrnice. Aktivity projektu se rozšířily. do hledáčku se dostala i kvalita povrchových vod (např. vodní nádrže Orlík), vyhodnoceno bylo využití vodních toků, zejména Labe a Vltavy k plavbě, zmapovaly se rizikové záplavové lokality (tzv. Atlas Labe), otevřelo téma klimatických změn a hrozby úbytku vody.

Pokud zůstaneme u Královéhradeckého kraje, pracovali na projektu především zaměstnanci KÚ. Pracovníci obcí s rozšířenou působností a dalších obcí se zapojili do pilotního projektu, jenž je zveřejněn na adrese mapy.kr-kralovehradecky.cz k využití pro tvorbu povodňových plánů, územní plánování aj.

MAPY OHROŽENÍ A RIZIK

Pilotní projekt se v souladu s povodňovou směrnicí zabýval zpracováním podkladů pro tvorbu map ohrožení a rizik. Řešeným územím bylo povodí Orlice. Zpracovatel vycházel z navržených a stanovených záplavových území Q5, Q20, Q100, Q aktivní. Byly vyznačeny zaplavované komunikace a jejich průjezdnost, identifikovány nebezpečné objekty nacházející se v jednotlivých úrovních n-letých vod, objekty způsobující znečištění a ty, jež ovlivňují rozsah povodňových škod.

Zmapovány byly přirozené rozlivové plochy, zakresleny plochy (mimo intravilán obcí), na nichž při zvýšených průtocích dochází k rozsáhlému přirozenému rozlivu, identifikována protipovodňová opatření (poldry, ochranné hráze aj.). Získaná data využil kraj k aktualizaci svého povodňového plánu. Zajímavým výstupem projektu je i publikace Řeka - Lidé - Krajina Labe (www.reka-lide-krajina-labe.cz).

A budoucnost projektu LABEL? >>Závisí na zájmu partnerů i na financích,>Vedle povodňové ochrany je aktuální téma změny klimatu - řešení období sucha, udržení vody v krajině, využití vodních nádrží či přehodnocení umístění a počtu nově navrhovaných nádrží v povodí Labe.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist