Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Slavkov už velká voda neohrozí

27.08.2012  |  zdroj: Moderní obec  |  146× přečteno      vytisknout článek

Od letošního léta chrání obyvatele Slavkova u Brna před povodněmi nová kompletní protipovodňová ochrana před vysokými průtoky v Litavě a Prostředníčku.

Stavbu tvoří soubor několika opatření - od mobilního hrazení, přes obtokové kanály až po unikátní mokřad.

V roce 1994 zpracovala odborná firma >>Koordinační vodohospodářskou studii města Slavkova u Brna<< jako podklad pro dopracování návrhu územního plánu města v okruhu problematiky ochrany vodních toků, i ve vztahu k městské kanalizaci a odvádění dešťových vod z aglomerace. Studie zjistila, že při průchodu Q100 dojde k přelití pravobřežních hrází toku říčky Litavy až do výšky 90 cm. Podstatná část z průtoku Q100 se přelije do souběžně vedoucího toku Prostředníček a zpětně jím vnikne do intravilánu města.

OPATŘENÍ PROTI POVODNI

Povodně v roce 1997 a hlavně negativní výsledek studie vedly ke zpracování povodňového plánu pro město. Zjistilo se, že vodní toky Litava a Prostředníček ohrožují jižní část města, a proto se přikročilo k vypracování návrhu technických opatření, která by snížila riziko a velikost škod.

Dno Litavy se nachází v zastavěném území města nad úrovní okolního terénu a pravobřežní zastavěná část je pod vzdušnou hrází toku, což přímo ohrožuje asi 620 obyvatel a jejich nemovitosti, dům s pečovatelskou službou a tři provozní areály. Cílem opatření bylo ochránit níže položenou část intravilánu města v povodí Prostředníčku proti povodňovým stavům vyvolaným povodňovými průtoky v něm a v Litavě.

Základním krokem k vybudování povodňové ochrany bylo v roce 2006 zkapacitnění koryta Litavy (investorem stavby bylo Povodí Moravy, s. p.). Druhým krokem se Slavkov zabezpečil proti zpětnému vzdutí hladiny na toku Prostředníček a zajistil se retenční prostor pro přívalové vody, které tento tok sbírá z území nad městem (výškový rozdíl činí až 150 m).

Bez protipovodňových opatření by se v případě průtoku 100leté vody Litavou přelila její pravá hráz a přímo ohrozila město. (K tomu podle informací z města málem došlo v březnu 2005 a červnu 2009.) Vzhledem k vysoké hladině Q100 v zaústění Prostředníčku U Šestisplavu by se zatopila spodní část města (pod ul. ČSA) na kótu 202,20. Malý odtok zatrubněným Prostředníčkem a vzdutí vody od Šestisplavu zvýší zaplavení ul. ČSA až na kótu 204,80 a zahlcení kanalizace. (To se dělo zpravidla každý rok, nikoli v katastrofické výšce hladiny.)

Stávající koryto Prostředníčku není dimenzováno na bezpečné převedení Q100. Zatrubněním Prostředníčku do trub o DN 1500 v prostoru nad autobusovým nádražím a zasypáním původního silničního mostu byla kapacita průtoku omezena až na 1,86 m3 /s. Území nad zatrubněním ohrožovaly zátopy při každém průtoku větším než Q1 (tj. při každé větší bouřce).

NÁSLEDKY SRÁŽKOVÝCH VOD

Velké škody působí vody z kopce nad městem při větších srážkách. S jejich následky z roku 2010 se město dosud nevyrovnalo. Zřícená ohradní zeď zámeckého parku ještě není postavena a poškozený vodní příkop v parku se teprve opravuje. Ochranu před přívalovými vodami z výše položených polností připravuje Slavkov řadu let.

Zpracována je studie na systém poldrů a odvedení vod mimo zastavěnou část města přímo do toku Prostředníček. Projekčně (včetně stavebního povolení) je zajištěn první suchý poldr nad městem pod kopcem Urbánek, čemuž napomohla dokumentace >>společných zařízení<< při schvalování komplexních pozemkových úprav ukončených vloni v prosinci. Vedlejším přínosem dosud realizovaných opatření je pro přírodu a krajinu ve městě 4ha mokřad s tůněmi a stezkami po obvodě. Poskytuje životní prostor rostlinám a živočichům i příležitost k vycházkám.

ZÁRODKY MEZIOBECNÍ SPOLUPRÁCE

Město nemá ucelený systém varování. V případě povodní varuje občany městský rozhlas a část z nich i SMS zprávy. Spolupráce s dalšími obcemi při povodňové prevenci v povodí Litavy probíhá pouze formou povodňových komisí. Za účelem lepší spolupráce a fungování systému varování obyvatel se starostové některých obcí Ždánického lesa a Politaví rozhodli vybudovat >>Varovný protipovodňový systém pro Dobrovolný svazek obcí Ždánický les a Politaví<<. Realizaci systému podpoří dotace z OP Životní prostředí.

Varovný protipovodňový systém má obsahovat vodoměrné hlásné profily s výstupy v reálném čase a vodočetné latě nebo značky SPA. Doplněna bude srážkoměrná síť i ostatní měřicí, registrační, analytické a vyrozumívací zařízení a systémy. Informace dostanou občané v ohrožení např. formou SMS a k dispozici budou v reálném čase na webu obce. Ve většině zapojených obcí je realizován kompletní místní informační systém (MIS), resp. systém bezdrátového rozhlasu, který půjde propojit s jednotným systémem vyrozumění a varování Generálního ředitelství HZS ČR.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist