Sobota, 27. dubna 2024

V Litvě začínají horké zkoušky centra pro zpracování radioaktivního odpadu

V Litvě začínají horké zkoušky centra pro zpracování radioaktivního odpadu

Vlastníkovi litevské Ignalinské jaderné elektrárny předala 9. června 2017 společnost NUKEM Technologies centrum pro zpracování a skladování pevných radioaktivních odpadů k provedení horkých zkoušek. Krátce před tím vydal litevský regulační úřad povolení k provozu tohoto zařízení a nakládání s radioaktivními odpady.

Německá společnost NUKEM Technologies vystupuje v roli generálního dodavatele projektu výstavby dočasného skladiště použitého jaderného paliva a centra pro zpracování a skladování pevného radioaktivního odpadu. Podle generálního ředitele společnosti, Thomase Seipolta je zahájení horké fáze zkoušek a práce s radioaktivními materiály jedním z klíčových kroků při vyřazování Ignalinské jaderné elektrárny z provozu.

Centrum (objekty B2/3/4) bude sloužit k vyjímání nízko a středně aktivních odpadů ze stávajících skladišť a kontejnerů, jejich třídění a balení do nových kontejnerů, které umožní jejich další bezpečné skladování.

V dubnu 2017 získala Ignalinská JE licenci pro provoz dočasného skladiště použitého jaderného paliva (objekt B1), což znamenalo začátek významného projektu vyřazování této elektrárny.

,,Jde o první projekt vyřazování takovéto elektrárny z provozu, takže v současnosti neexistuje ve světě analogické zařízení jako to, které předáváme zákazníkovi," říká Thomas Seipolt, generální ředitel NUKEM Technologies. ,,Toto centrum umožní Ignalinské JE dlouhodobě zajišťovat efektivní nakládání s radioaktivními odpady za pomoci nejmodernějších technologií," dodává Seipolt.

Vyřazování Ignalinské JE z provozu, včetně výstavby centra pro nakládání s pevnými radioaktivními odpady, je financováno z mezinárodního fondu spravovaného Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD). Do tohoto fondu přispívá Evropská komise a jednotlivé země: Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Rakousko, Spojené království, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů