Pátek, 26. dubna 2024

Ministr Urban navrhuje fintu na severočeské obce

Ministr Urban navrhuje fintu na severočeské obce

Ministr průmyslu a obchodu navrhuje kroky, které by v důsledku mohly vést
k vyvlastnění domů a pozemků v severočeských obcích ohrožených postupem uhelných dolů i proti vůli majitelů. Varuje před tím právní analýza, kterou dnes společně publikovala ekologická organizace Hnutí DUHA a Ekologický právní servis – nevládní organizace právníků a studentů práv.

Milan Urban totiž ve svém návrhu státní energetické koncepce požaduje \"definovat veřejný zájem v energetice, vč…způsobů respektování jeho výstupů\". Zároveň navrhuje zrušit limity těžby, které chrání obce před postupem uhelných dolů.
V příloze ke koncepci ovšem dodává, že \"krajním opatřením pro podporu racionální těžby HU [hnědého uhlí] za hranicemi současných limitů těžeb je definování pojmu veřejného zájmu\". Prohlášení těžby za veřejný zájem je nezbytné, aby úřady mohly vyvlastňovat domy v ohrožených obcích, které majitelé odmítnou prodat.

V původním návrhu koncepce z června 2003 tento bod vůbec nebyl. Ministerstvo jej doplnilo na základě požadavku Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu, lobbyistického sdružení převážně uhelných společností. V podkladové analýze ke koncepci ministerstvo v září přiznalo, že ani zrušení limitů \"nemusí být dotažené do povolení…těžby, nebude-li existovat možnost použít jako mezní případ institut veřejného zájmu\".

Právní analýza Ekologického právního servisu a Hnutí DUHA zároveň upozorňuje, že zákony umožňují povolit těžbu i přes výslovný nesouhlas postižených obcí.

Analýza také srovnala hlavní právní argumenty ministra průmyslu a obchodu i jeho podřízených s platnými zákona i s původním usnesením vlády z roku 1991. Poukazuje přitom na to, že řada argumentů vůbec neodpovídá skutečnému znění. MPO například tvrdí, že se postavení obcí při rozhodování o těžbě za posledních dvanáct let změnilo, ale příslušné paragrafy jsou ve skutečnosti prakticky identické.

Právník Jiří Nezhyba z Ekologického právního servisu řekl:

„Zrušení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí, které za veřejný zájem prohlašují zachování těžbou nedotčené krajiny a osídlení, by odstranilo klíčovou překážku pro případné vyvlastňování v ohrožených obcích. Ty by byly reálně bez šance těžbě na svém území zabránit.“

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

\"Argumenty ministra Urbana znějí na první pohled dost mírumilovně. Podrobnější pročítání příloh a podkladů k jeho plánu ale ukazuje, že by se zanedlouho po zrušení ochrany mohlo bourat bez ohledu na názor obcí a majitelů domů. Postavení obcí při rozhodování o těžbě se za posledních dvanáct let prakticky nezměnilo. Při povolování důlní činnosti mohou pouze podat nezávazné vyjádření a případně se odvolat proti rozhodnutí. Tím jejich vliv končí.\"

Kompletní analýzu (17 stran) lze stáhnout na www.hnutiduha.cz

Kontakt:

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604-202470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Jiří Nezhyba, Ekologický právní servis, telefon 608-425066, email brno@eps.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů