Pátek, 26. dubna 2024

Jihočeská univerzita bude prezentovat výsledky výzkumu v Egyptě / Konference environmentální archeologie

Jihočeská univerzita bude prezentovat výsledky výzkumu v Egyptě / Konference environmentální archeologie

Ve dnech 9. - 10. 2. 2011 se v Archeologickém ústavu AV ČR v Brně, v. v. i., (Královopolská 147) bude konat 7. Konference environmentální archeologie (KEA 2011). Mezioborový výzkum v kontextu archeologie přináší do současné vědy nový pohled na životní podmínky našich předků a utváření zvyků současné populace.

Na akademické půdě se tak sejde na 100 odborníků z oborů archeologie, genetiky, geologie, botaniky a dalších přírodovědných oborů, aby prezentovali své nejnovější výzkumy. Prezentovaná témata budou zaměřena například na záznam lidského impaktu v jezerních a povodňových sedimentech, využití geochemie při studiu lidských pozůstatků, interakci člověka a krajiny v pravěku a středověku, dynamiku vývoje přírodního prostředí u nás, ale i například v Mediteránu či severní Africe.

Spolupořadateli KEA 2011 jsou kromě Archeologického ústavu AV ČR v Brně, v. v. i., také Geologický ústav AV ČR, v. v. i., v Praze, Česká geologická společnost, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (Přírodovědecká fakulta) a Archeologický ústav AV ČR, v. v. i. Akci finančně podpořily firmy Olympus, Nikon a Beta analytic.

Jihočeští vědečtí pracovníci z Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie budou prezentovat velmi zajímavé výsledky analýz vztahu lidského osídlení a zaniklého glaciálního jezera v Komořanech na Mostecku, strukturu pěstovaných plodin sídliště bylanské kultury na Černém Mostě v Praze a pozoruhodný soubor středověkých rostlin z moravské Litovle. Poprvé v České republice bude prezentován soubor raně novověkých plodin středomořského původu z Vladislavského sálu Pražského hradu, kde se například v době rudolfínské objevuje sto let před Vídní (a poprvé archeobotanicky v Evropě!) kafe. Jednání bude dominovat řada příspěvků o královském pohřebišti Abusír v Egyptě, kde zaujme prezentace jednoho z nejstarších použití vzácného cedrového dřeva z mastaby 3. dynastie, nebo identifikace květinových obětin z druhotných pohřbů z 1. tisíciletí př.n.l. z prostoru mastaby prince Verkaureho.

Řada vědeckých příspěvků bude publikována v novém mezinárodním časopise Interdisciplinaria Archaeologica - Natural Sciences in Archaeology, na jehož vydávání se Jihočeská univerzita podílí.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů