Pátek, 26. dubna 2024

Skládka v Kolči i nadále poroste, lidé mají obavy

Skládka v Kolči i nadále poroste, lidé mají obavy

Koleč - Přestože si Kolečští po reportážích v Kladenském deníku oddechli, že do jejich obce konečně přestanou proudit stovky tatrovek s odpadovou zeminou, majitelka skládky Dana Fechtnerová včera  oznámila, že pohyb těžkých vozidel bude co nevidět brzy obnoven.

„Byla jsem slušná a řekla starostovi, že brzy budeme na skládku opět zavážet. Můžu potvrdit, že to ale nebude v takovém rozsahu jako před tím. Odkud bude hlína a který autodopravce ji přiveze, zatím nevím. V žádném případě ani tentokrát nepůjde o kontaminovanou zeminu, jak  Kolečští tvrdí,“ uvedla majitelka skládky Dana Fechtnerová. Kvůli tomu, že si nechala provést její nové zaměření, má nyní povoleno  navézt do místa ještě více než 120 tisíc tun krychlových odpadu. „Objem navážky je od roku 1993 povolen až do výše 259 tisíc tun metrů krychlových, takže kapacita stále dostačuje,“ doplnila Fechtnerová.

Některým obyvatelům Kolče se ale hlína z haldy sesouvá do dvorů a zahrad, trvale si stěžují na prašné ovzduší, rozbité silnice od těžké techniky. Podle vyjádření příslušných úřadů je ale prý vše v naprostém pořádku. „Je to velice výnosný obchod  a je to blízko Prahy. Paní majitelka z toho má desetimilionové zisky, tak proč by to sem nevozila,“ uvedl muž žijící v těsném sousedství skládky.

„Několikrát jsme se obraceli na instituce i na krajský úřad a chtěli tomu zamezit. Ovšem marně. Oslovili jsme nyní ombudsmana, abychom prokázali, že dění kolem skládky není v pořádku, i když má paní Fechtnerová údajně doklady o tom, že je všechno tak, jak má být ,“ řekl starosta Kolče Radek Moulis. Marcela Horáková z brněnské kanceláře ochránce veřejných práv  Kladenskému deníku potvrdila, že v záležitosti byla zahájena příslušná šetření a případem v Kolči se důkladně zabývá  jejich právní oddělení.

„Na skládce jsme dělali rozbor zeminy, která tam byla přivezena prý z nějakého nádraží. Vzpomínám si, že v několika parametrech byly hodnoty na hranici, ale v konečném hodnocení nebyly výsledky nijak alarmující, a tudíž jsme zeminu neoznačili jako jedovatou. Navezeného různorodého materiálu tam ale bylo mnohem více. My jsme zkoumali pouze jeden zmíněný druh,“ uvedl nezávislý odborník na hydrogeologii Libor Kořistka.

„S takovým výsledkem nejsme spokojeni, proto jsme se obrátili na inspekci životního prostředí. Rádi bychom se dobrali pravdy. Není nám lhostejná ani studna, která je dnes zasypaná haldou a 〜 tvrdí, že je pouze zadeklovaná, stejně jako nám není jedno, kdy a co se na haldě bude stavět. Zajímá nás, kdo zaplatí zdevastované silnice v naší i okolních obcích.

Ti, kteří tu jednou budou mít domy, by asi  nejásali, když jim popraskají kvůli sesuvu půdy, nebo že budou pít jedovatou vodu,“ uzavřel starosta Kolče Radek Moulis. 

 
 Kateřina Husárová

MOJE KLADENSKO


Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů