Pátek, 26. dubna 2024

Třídíte odpad?

Třídíte odpad?

Dnes již zcela běžně můžete odhodit odpad do speciálních barevných kontejnerů, které jsou na sídlištích malých i větších měst a někde už i na vesnici. V Praze jsou kontejnery na tříděný odpad samozřejmostí a lidé si zvykli nevhazovat vše do jedné popelnice. Nepořádek kolem nich už také není všude takový, jak tomu bývalo za komunismu a hlavně nejsou přecpané kontejnery vším možným. Vyhozené křeslo a nebo matrace z postele ale ještě někde samozřejmě najdete a i ulice na pražské Palmovce někdy hovoří za své. Vše je o lidech.

K ekologickému chování jsou ale učeny už i děti ve školách, kde se třeba pomocí nasbíraných vršků od plastových lahví podaří vybavit hřiště skluzavkou, houpačkami a nebo jinými pomůckami, které jsou z těchto plastových uzávěrů vyrobeny. Některé firmy přímo na tomto projektu se školami spolupracují a díky mnoha tunám plastových barevných uzávěrů tak ožilo nejedno jinak osiřelé prostranství, kde si nyní mohou školáci užívat třeba právě skluzavek.     

 
Využití tříděného odpadu je široké a dnes se již firmy specializují na výrobu právě s využitím odpadu. Někdy vznikají docela zajímavé věci, jako třeba plastové košíky pro nakupování v obchodech, zahradní nábytek, jsou různé papírové výrobky, kelímky, ale i na první pohled zcela luxusní toaletní papír a nebo ubrousky a kapesníčky.     

Odpad, který se v kontejnerech na plast objevuje, je podle náhodného rozboru složen asi 30 % tvrdých plastů, 20 % gumy a textilu, 15 % papíru, 5 % kabelů a bužírek (PVC), 4 % kovů a skla, 4 % polystyrénu, 2 % zdravotního materiálu, 2 % dřeva a molitanu. Jedním z dalších důvodů proč nelze plast třídit účinněji je podle Milana Havla z Arniky široký sortiment plastů na trhu. „Pokud by se například kelímky na jogurty vyráběly pouze z jednoho typu materiálu, šly by snadněji třídit a následně lépe využít na další zpracování,“ vysvětluje Havel.

Plasty samozřejmě v odpadu převládají, vždyť nic se dnes neobejde bez plastového a nebo igelitového obalu, rodiny spotřebují velké množství mikrotenových sáčků a prací prostředky se také ve velkém množství bez pytle z PVC neobejdou. Ne vždy ale lidé vědí, že i tyto věci mohou odhodit do kontejneru pro tříděný odpad, kam běžně dávají sešlapané PET lahve.

Některé obchody se také už řídí ekologickými marketingovými strategiemi a nabízejí spotřebitelům místo igelitek recyklovatelné tašky. Dokonce i papírové tašky jsou mnohdy opravdu pevné a unesou i větší váhu, než by se na první pohled zdálo. Navíc s takovou taškou vypadáte jako moderně uvažující člověk, některé jsou navíc velmi hezké.

V Praze se v současné době třídí plast z kontejnerů na ruční dotřiďovací lince, kde se vybírají plasty vhodné pro další zpracování. Hlavně jsou to zmíněné PET láhve, polyethylenové fólie, duté obaly a tvrdé plasty. Víc zatím zainteresovaná firma není schopna vytřídit, ale do budoucna vedení společnosti zvažuje možnost rozšíření třídících linek, což by zlepšilo současný stav.

zdroj: www.spotrebitele.info

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů