Pátek, 26. dubna 2024

Skládku nebezpečného odpadu ve Lhenicích nechce nikdo zlikvidovat

Skládku nebezpečného odpadu ve Lhenicích nechce nikdo zlikvidovat

České Budějovice - V neřešitelné situaci se ocitli obyvatelé Lhenic v jižních Čechách. Firma do areálu místního zemědělského družstva navezla několik tisíc tun toxické hlíny a dalších jedů. Jenže zanikla a nebezpečný odpad odmítá kdokoliv převzít. Představitelé kraje na základě analýz předpokládají, že likvidace nebezpečných látek ve Lhenicích bude stát 50 až 70 milionů korun.

Podle inspektorů i ekologických organizací je tento postup často opakovaný scénář. Firma odebere odpad, jehož likvidace je velmi drahá, někde jej složí a zanikne. V případě Lhenic ji už soud dokonce vymazal z obchodního rejstříku. Jenže právě tady zůstaly látky, ke kterým by se člověk raději neměl příliš přibližovat. "V kontejnerech a sudech všude okolo je uskladněn nebezpečný odpad. Také půda je kontaminovaná PCB," konstatuje uvolněný radní Jihočeského kraje Karel Vlasák. "Podle našich zjištění se jedná o velmi nebezpečné odpady. V areálu je navíc ještě sklad pesticidů a herbicidů. To jsou velmi nebezpečné látky," vysvětluje Josef Bláha z České inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích.  

Areál podle dostupných informací vlastní společnost Panství Bechyně, jehož předsedou představenstva je Josef Šťáva. Firma problém nechtěla komentovat, podle krajského úřadu ale z jejích předchozích vyjádření vyplývá, že jí jedy nepatří a nemá tedy důvod je draze likvidovat. Jenže to nechce, případně nemůže udělat ani nikdo jiný. "My  jednáme s úřady, ale nikdo s tím nechce nic mít," říká starostka Lhenic Marie Kabátová.

Vedle uložených jedů hospodaří, podle svých slov bez jakékoliv smlouvy, jeden z místních zemědělců. Objekty hlídá unikátním způsobem. Štáb České televize zamkl uvnitř areálu, který byl ale jinak v průběhu natáčení volně přístupný. Ven se nedostal ani zástupce krajského úřadu, který se chtěl jen přesvědčit o stavu toxické hlíny.

S odpady navezenými do pronajatého areálu firmou, která sama na sebe později podala návrh na konkurz, se potýkají i například v Českých Velenicích. Ve Lhenicích jde ale o přímo nebezpečné látky. "Ten areál chátrá a já se velmi obávám ekologické katastrofy," znepokojuje se starostka.

Zdroj:Česká televize
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů