zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspekce životního prostředí by měla nově kontrolovat i půdu

18.09.2014
Zemědělství
Inspekce životního prostředí by měla nově kontrolovat i půdu

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) by měla nově kontrolovat i znečišťování zemědělské půdy. Rozšíření kompetencí v oblasti ochrany kvality zemědělské půdy obsahuje návrh novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Pokud se inspekci rozšíří kompetence, pravděpodobně vzroste i počet inspektorů, řekl dnes ČTK náměstek ministra životního prostředí Vladimír Mana. Jejich navýšení ale podle něj závisí i na podobě služebního zákona.

O kolik specialistů inspekce posílí, zatím není jasné. Letos pracovalo na inspekci 557 lidí. "Je velmi pravděpodobné, že bude navýšen počet inspektorů ČIŽP, ale konkrétní počet je v jednání," řekl ČTK šéf inspekce ČTK Jan Slanec.

Inspektoři by měli podle Many nově kontrolovat, zda půda není znečišťována nepovolenými přípravky. Tak jako v jiných případech, budou ukládat opatření k nápravě, kontrolovat jejich plnění a také pokuty. Odebírat by kvůli znečištění měli i vzorky půd. Inspekce by podle návrhu měla také pořizovat informace o půdě a předávat je do evidence informací o kvalitě půdy. Novela zákona je ale zatím v legislativním procesu.

"Nový pracovník musí projít vstupním vzděláváním, po roce musí složit specializační zkoušku před komisí a až teprve poté je inspektorem, který může samostatně vykonávat činnost," řekl Slanec. Výchova dobrého inspektora podle něj trvá minimálně rok.

Inspekce už v rámci resortního připomínkového řízení novely navrhla zvýšení počtu zaměstnanců pro celou republiku. Podle Slance by se na kontrolách podíleli inspektoři ochrany vod a odpadového hospodářství.

Letos hospodařila inspekce se zhruba 292 miliony korun. V prvním pololetí roku dostala od svého zřizovatele, ministerstva životního prostředí, více peněz na opravy a provozní náklady. Pokud by se rozšířila inspekci působnost, rozpočet by nejspíš podle Slance vzrostl.

Inspekce měla v posledních letech problém zejména ve velkých městech udržet mladé inspektory kvůli neatraktivním platovým podmínkám. Až 70 procent zaměstnanců ČIŽP je starších 40 let. Průměrný plat zaměstnance, z nichž většina jsou vysokoškoláci, se pohybuje kolem 26.000 korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí