zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Správní poplatky agentury ECHA budou změněny

08.12.2014
Chemické látky
Správní poplatky agentury ECHA budou změněny

Tribunál zrušil rozhodnutí ECHA o uložení správního poplatku společnosti při kontrole její velikosti. V souladu s rozhodnutím Soudního dvora zvažuje ECHA změny poplatků, které projedná správní rada na svém zasedání v prosinci (zveřejněno 29. 10. 2014).

Začátkem října zrušil Tribunál rozhodnutí agentury ECHA o uložení správního poplatku společnosti, která se sama deklarovala do kategorie malých a středních podniků (dále MSP). Poplatek byl vybírán po kontrole velikosti společnosti agenturou ECHA, kdy bylo zjištěno, že deklarovaná velikost nebyla správná. Společnost také obdržela fakturu na zaplacení rozdílu poplatku z důvodu své velikosti.

MSP mohou podle nařízení REACH využít snížených poplatků. ECHA si jejich vlastní prohlášení o velikosti ověřuje pro zajištění spravedlivé hospodářské soutěže a rovného zacházení mezi registranty.

Správní poplatek by neměl být založen pouze na pracovní zátěži, ale musí být přiměřený k výši poplatků, kterým se velká společnost vyhnula, když deklarovala svoji velikost jako MSP. Rozhodnutí Soudního dvora bude vzato do úvahy při plánované revizi poplatků. Správní rada ECHA bude jednat o nových poplatcích na svém zasedání v prosinci.

Každá společnost by si měla při registraci ve vlastním zájmu překontrolovat, zda správně určila svoji velikost podle doporučení Komise o MSP. Pokud napraví chybu z vlastního podnětu, předejde placení administrativního poplatku.

Před Soudním dvorem jsou projednávány i další případy a ECHA v současné době posuzuje, jaké budou důsledky těchto rozhodnutí.

Další informace:

Malé a střední podniky (MSP)

Doporučení Komise 2003/361/ES -- definice velikosti společnosti

Pokyny k deklaraci MSP

Test k určení MSP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí