zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hlášení o odpadech ČSÚ

04.12.2014
Odpady
Hlášení o odpadech ČSÚ

Ve sbírce zákonů vyšla vyhláška 239/2014 Sb. o Programu statistických zjišťování na rok 2015. Český statistický úřad tak v příštím roce bude opět administrativně zatěžovat oslovené respondenty a vyžadovat od nich informace o produkci a nakládání s odpady prostřednictvím výkazu ODP 5-01. Struktura tohoto výkazu je odlišná od zákonem a vyhláškou stanovené průběžné evidence odpadů a způsobu vyplňování Ročního hlášení o produkci a nakládání s odpady. Nejenom že tedy firmy budou muset opět stejné informace zasílat dvakrát na různé instituce, ale Český statistický úřad ještě respondenty nutí, aby totéž hlásili jinak než vyžaduje Zákon o odpadech č. 185/2001 Sb. resp. prováděcí vyhláška 383/2001 Sb. o podrobnostech a nakládání s odpady.

Znamená to tedy, že povinnost podávat do 3. března duplicitně hlášení o odpadech na ČSÚ bude platit nejenom v roce 2015, ale i v roce následujícím.

Společnost INISOFT s.r.o. již připravuje novou verzi programu EVI 8 evidence odpadů, která bude umožňovat jednoduše vytvořit a následně i v tištěné nebo elektronické podobě odeslat hlášení na ČSÚ do 3.3.2015. Tuto verzi můžete očekávat ve druhé polovině prosince tohoto roku spolu s úpravami Datového standardu MŽP pro ohlašování odpadů do ISPOP za rok 2014.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí