zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odborníci objevili u Želivky dvě desítky vzácných druhů hub

13.12.2014
Příroda
Odborníci objevili u Želivky dvě desítky vzácných druhů hub

Více než 320 druhů takzvaných velkých hub a z toho 22 velmi vzácných objevili dosud odborníci při mykologickém průzkumu národní přírodní památky Hadce u Želivky na Benešovsku. V lokalitě rozkládající se na katastrálním území obcí Bernartice, Borovsko a Hulice rostou například kuřátka křehká, která byla považována za vyhynulá. Průzkum provádí od roku 2012 Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s Lesy České republiky, sdělil dnes ČTK mluvčí státního podniku Zbyněk Boublík.

Lesy v této lokalitě rostou na hadci, což je dozelena zbarvená hornina s vysokou koncentrací hořčíku a těžkých kovů. Odborníci tam našli mnohé běžné druhy jedlých i jedovatých hub, z mykologického hlediska je však lokalita cenná především výskytem vzácných druhů, například pavučinců z podrodu pahřib - těch bylo objeveno nejméně 15 druhů.

Jedním z nejcennějších je nález nenápadně zbarvených, po anýzu vonících kuřátek křehkých. Za zmínku stojí také šťavnatka slizoprstenná, která žije výhradně na borovicích rostoucích na zásaditých půdách, penízovka olivová, kuřinec šafránový nebo kukmák příživný, druh rostoucí na plodnicích houby strmělky mlženky.

Průzkum dál pokračuje a je pravděpodobné, že odborníci objeví další druhy. Lokalita je unikátní i výskytem na hadce vázaných společenstev vyšších rostlin, roste tam například český endemit kuřička hadcová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí