zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kaktusáři neměli povolení

17.02.2015
Příroda
Kaktusáři neměli povolení

Celníci na pražském letišti odhalili nedovolený dovoz stovek kaktusů. Ty byly ukryty v zavazadlech cestujících, kteří přiletěli na lince La Paz - Lima - Madrid - Londýn - Praha. Kaktusy byly objeveny při běžné kontrole zavazadel za použití rentgenu, postupně bylo nalezeno v šesti zavazadlech celkem 1 293 kaktusy, které byly zabaleny do papírových sáčků.

Pracovníky České inspekce životního prostředí (ČIŽP), kteří na případu s celníky spolupracují, bylo určeno, že se jedná o exempláře uvedené v příloze B/II mezinárodní úmluvy CITES, u kterých musí být při dovozu předloženo vývozní povolení vydané výkonným orgánem Bolívie. Případ Celní úřad Praha Ruzyně dále šetří jako podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Podle ČIŽP se jednalo o semenáčky kaktusů různých druhů, zejména rodu Sulcorebutia. V menším množství šlo i o kaktusy z rodů Weingarcia, Aylostera, Lobivia, Parodia a dalších.

,,Vzhledem k tomu, že kaktusáři neměli ke svým sběrům vývozní ani dovozní povolení CITES, byly kaktusy zadrženy a převezeny do záchranného centra v botanické zahradě v Tróji. Jejich bližší určení, tedy jejich zařazení do druhů, případně poddruhů bude možné, až kaktusy vyrostou. Je možné, že mezi zadrženými kaktusy jsou i některé dosud nepopsané druhy nebo poddruhy - tedy rostliny z vědeckého hlediska velmi cenné," řekla Radka Burketová, mluvčí ČIŽP.

Cenu kaktusů není možné podle odborníků vyčíslit, protože kaktusy nejsou (a zatím nemohou být) určeny do druhů a také proto, že cena kaktusů není nijak standardizovaná. Může se lišit podle velikosti rostliny, podle jejího stavu, podle burzy, kde se nabízí atd. Obecně lze uvést, že cena jedné sazeničky se může pohybovat v rozmezí desítek až stovek korun, ve velmi výjimečných případech může dosahovat jednoho tisíce.

ZDROJ:ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí