zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zločinecké skupiny často zneužívají ulovenou nosorožčí trofej jako zboží pro černý trh

21.02.2015
Příroda
Šlendryján
Zločinecké skupiny často zneužívají ulovenou nosorožčí trofej jako zboží pro černý trh

O víkendu se v Ženevě pod patronací Sekretariátu CITES uskutečnilo jednání ministrů nebo jimi zvolených delegátů států zasažených nelegálním obchodem s nosorožčími rohy - České republiky, Mozambiku, Jihoafrické republiky a Vietnamu. Jako pozorovatelé se ministerského dialogu zúčastnili zástupci Číny, AMCEN (African Ministerial Conference on the Environmnent, UNODC (United Nations Office on Drugs and Crime) a INTERPOLu. Českou republiku reprezentoval ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erik Geuss.

Přítomní zástupci se shodli, že ačkoli byla v jednotlivých státech doposud přijata řada užitečných opatření k potírání nelegálního obchodu s nosorožčími rohy, objem pytláctví nosorožců a s tím souvisejícího nelegálního obchodu stále narůstá. Erik Geuss na jednání referoval o úspěšných případech odhalení zneužívání loveckých trofejí, které se stávají předmětem pro nelegální obchod s nosorožčími rohy, a o informační kampani pro veřejnost spojené s pálením nosorožčích rohů (Burn horns save rhinos). Ta se uskutečnila v září loňského roku v ZOO Dvůr Králové a měla celosvětový ohlas.

"Zločinecké skupiny zapojené do trestné činnosti často zneužívají ulovenou nosorožčí trofej jako zboží pro černý trh, což potvrdila dlouhodobá šetření v České republice i v jiných zemích. Nelegální obchod s nosorožčími rohy se netýká jen takzvaných konzumentských zemí, ale i tranzitní země jakou je Česká republika. Chtěl bych potvrdit, že budeme pokračovat ve svém úsilí v boji proti tomuto nezákonnému obchodu a účinně potírat tuto trestnou činnost ve spolupráci s dalšími klíčovými státy a partnery," řekl na jednání Geuss.

Expertní skupiny, jejíž jednání předcházelo ministerskému setkání, se za ČR účastnili zástupci Ministerstva životního prostředí, ČIŽP, Generálního ředitelství cel a Policejního prezidia ČR. Přijata na ní byla řada doporučení k zefektivnění boje s nelegálním obchodem s nosorožčími rohy, a to například opatření na zlepšení výměny informací mezi státy o záchytech nelegálních rohů nebo způsobech pašování rohů a řešení jednotlivých případů nelegálního obchodu s rohovinou. Zároveň státy přislíbily podpořit vzdělávání a spolupráci vyšetřovatelů i státních zástupců v této problematice a také zvyšovat povědomí o závažnosti kriminality spojené s nelegálním obchodem s nosorožčími rohy tak, aby sankce za ni byly účinné.

V návaznosti na ženevské zasedání je Česká republika připravena uzavřít s příslušnými zeměmi dohodu, v níž budou zakotvena příslušná doporučení a opatření ke zlepšení vzájemné spolupráce pro potlačení nelegálního obchodu s nosorožčími rohy.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí