zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Snižuješ spotřebu elektřiny? Zaplať víc! Alena Vitásková proti všem, co šetří elektřinu, peníze i životní prostředí

24.01.2016
Energie
Šlendryján
Snižuješ spotřebu elektřiny? Zaplať víc! Alena Vitásková proti všem, co šetří elektřinu, peníze i životní prostředí

Změny v platbách za elektřinu platné od ledna 2017 by podle informací dostupných z návrhu předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové potrestaly všechny, kdo šetří elektřinou. Na nové tarify by nejvíc doplatily domácnosti s nízkou spotřebou a lidé, kteří výrobou čisté elektřiny v malých fotovoltaikách snižují své účty za elektřinu. Na změně vydělají velké průmyslové podniky a domácnosti s nadprůměrnou spotřebou i velké energetické společnosti, jako je ČEZ, E.On a PRE. Návrh tarifů totiž motivuje ke zvýšení spotřeby a zašlapává malé decentralizované zdroje, které jim začínají konkurovat.

Růst spotřeby elektřiny může být použit jako důvod pro stavbu nových bloků v Temelíně a Dukovanech podobně jako podpora pro elektrické vytápění v polovině devadesátých let posloužila coby důvod pro dostavbu Temelína. Podrobnější informace a příklady modelových domácností najdete v novém informačním listu v příloze.

Bude-li plán Aleny Vitáskové přijat, doplatí na to domácnosti s malým počtem členů, jako jsou matky samoživitelky, penzisté, studenti, mladé páry, vdovci a vdovy v důchodovém věku, ale také všechny domácnosti s nízkou spotřebou či chalupáři a všichni, kteří záměrně snižují spotřebu. Zaplatili by o několik tisíc korun ročně víc než dosud.

Elektřina pravděpodobně výrazně zdraží i pro malé a střední podnikatele a instituce typu škol. Přitom možnost bránit se zdražení bude mít jen zlomek domácností, jakkoliv ERÚ bude tvrdit opak. Potvrdili to oslovení elektrikáři a revizní technici.

Na levnější elektřinu se naopak mohou těšit domácnosti s nadprůměrnou spotřebou a velké průmyslové podniky [1]. Všem spotřebitelům elektřiny se přestane vyplácet pořizovat úsporné spotřebiče nebo malé fotovoltaiky, které jim snižují účty za elektřinu. Spotřebitelé s fotovoltaikou na střeše či fasádě budou navíc zatíženi penalizačními poplatky za to, že si chtějí vyrábět čistou a levnější elektřinu a snížit tak svou závislost na velkých elektrárenských firmách. Návratnost pořízení panelů by se prodloužila daleko za životnost technologie [2].

Návrh totiž výrazně zvyšuje fixní (paušální, ,,za připojení k síti") část platby za distribuci elektřiny, zatímco podstatně snižuje částku za spotřebovanou elektřinu. U většiny spotřebitelů by tak na účtu za elektřinu zcela převažovaly paušální platby bez ohledu na to, kolik odebrali ze sítě. Vysoké paušální výdaje mají domácnosti platit bez ohledu na to, kolik elektřiny spotřebují (včetně mezní situace, kdy spotřebitel neodebere žádnou, např. při dlouhodobém pobytu mimo domov). Nový systém tarifů by tak povzbudil nákupy náročných spotřebičů, jako je klimatizace či sušička prádla.

Oficiálních informací je zatím málo, ovšem z informací, které má Hnutí DUHA k dispozici [3] lze vyčíst základní parametry změny: u ceny za distribuci elektřiny (která tvoří zhruba polovinu až 60 % výsledné ceny elektřiny pro průměrné domácnosti s nejběžnějšími tarify) dochází k podstatnému zvýšení stálých měsíčních plateb a k významnému snížení ceny za odebranou elektřinu. Dnes tvoří paušální část ceny za distribuci jen 15-20 %, ovšem podle návrhu to má být 75-90 %.

Kalkulace uvedené níže a v první analýze Hnutí DUHA (viz infolist) byly provedeny na základě části dostupných tarifů prezentovaných na podzim. Kompletní návrh nových tarifů zveřejní ERÚ na zítřejší konferenci v pražském Kongresovém centru.

Alena Vitásková minulý týden slíbila, že k návrhu nových tarifů se bude moci vyjádřit veřejnost a v případě nesouhlasu tarify upraví [4].

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

,,Mrazivá tarifní revoluce z dílny ERÚ a velké energetické trojky ČEZ, E.On a PRE je tu. Stop úsporným spotřebičům i možnostem elektřinu si vyrábět levněji sám ze solárních panelů. Dražší elektřina pro malé domácnosti nebo domácnosti s nízkou spotřebou. Ekologové, důchodci, singles, ale i mladé rodiny či chalupáři by ještě dnes měli napsat ERÚ, že to, co připravili, nedává smysl. Hnutí DUHA proto k této nehoráznosti zítra spustí jednoduchou webovou aplikaci, odkud budou moci občané napsat šéfce ERÚ Aleně Vitáskové, co si o tom myslí."

Štěpán Chalupa z Komory Obnovitelných zdrojů řekl:

,,Regulační úřad dává domácnostem jasný vzkaz: elektřinu si nevyrábějte a nešetřete s ní. Úřad navrhuje fakticky sankce pro domácnosti, které si chtějí část spotřebované elektřiny vyrobit samy třeba pomocí slunce. To je nejen proti modernímu vývoji decentralizace energetiky, ale i proti platným strategiím státu. Na první pohled spravedlivým rozdělením stálých nákladů sítě na všechny včetně domácností dojde paradoxně k motivaci s elektřinou plýtvat, což je proti vyššímu zájmu společnosti s energií šetřit."


Jakub Halamíček z Komory OZE a CAFT řekl:

,,Navrhovaný model bude fakticky znamenat, že pro domácnosti bude ekonomický nesmysl si pořídit sluneční elektrárnu na vlastní střechu za účelem snižování nákladů za elektřinu. Pokud je to záměr úřadu, pak mohou být s výsledkem spokojeni. Pokud na ERÚ nechtějí lidem bránit v energetické nezávislosti a úsporám v odběru elektřiny, pak je potřeba návrh nové tarifní struktury přepracovat."


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí