zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňská teplárenská dostala pokuty za nedodržování schváleného provozního řádu a netřídění odpadu

28.01.2016
Energie
Odpady
Šlendryján
Plzeňská teplárenská dostala pokuty za nedodržování schváleného provozního řádu a netřídění odpadu

V prosinci 2015 nabylo právní moci rozhodnutí, kterým Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzni uložila právnické osobě Plzeňská teplárenská, a.s. dvě pokuty v souhrnné výši 110 tisíc korun.

První pokutu ve výši sto tisíc korun uložili inspektoři podle zákona o integrované prevenci za správní delikt, kterého se Plzeňská teplárenská a.s. jako provozovatel zařízení "Centrální zdroj tepla Plzeň" dopustila tím, že v roce 2014 nedodržela podmínky stanovené schváleným provozním řádem stacionárního zdroje znečišťování ovzduší. Chybně označila některé z poruchových stavů. I přes tato pochybení však nebyly překročeny emisní stropy stanovené pro dané znečišťující látky v integrovaném povolení. Lidské zdraví nebylo ohroženo. ,,Uložená pokuta má především výstražný charakter. Opakování chyb by totiž mohlo způsobit vypouštění nadlimitních koncentrací. A tomu chceme předejít. Proto budou naši inspektoři tento významný zdroj i nadále pečlivě monitorovat," řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

,,Z přístupu společnosti je zřejmé, že se snažila popsané nedostatky napravit a provádí opatření, která by měla v budoucnu podobné situaci zabránit. Máme za to, že uložená pokuta bude provozovatele účinně motivovat k důslednému dodržování práva v oblasti integrované prevence. Na plnění všech podmínek stanovených provozním řádem budeme i nadále pečlivě dohlížet," řekla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni.

Druhou sankci ve výši deseti tisíc korun uložili inspektoři tomuto provozovateli za porušení povinnosti stanovené zákonem o odpadech. V areálu zařízení shromažďoval odpady, které netřídil podle jednotlivých druhů. ,,V jednom z velkoobjemových kontejnerů jsme našli směs odpadního papíru (převážně novin), PET lahve, smetky z dílny a igelit, ve druhém kontejneru zase směs odpadních plastů (bublinková fólie), kartonový papír a hadry znečištěné ropnými látkami," uvedla Horčicová. Výše uložené pokuty má mít podle ní především nápravný charakter.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
13
11. 2019
13.11.2019 - Seminář, školení
Brno, ApS Brno s.r.o.
14
11. 2019
14.11.2019 - Přednáška, diskuse
Interhotel Moskva Zlín
B.I.D. Services, s.r.o.
14
11. 2019
14.11.2019 - Konference
Praha, EXPO LETŇANY
18
11. 2019
18.11.2019 - Seminář, školení
Praha, Hotel Olympik
INISOFT s.r.o.
19
11. 2019
19.11.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí