zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Biologové z Českých Budějovic obhájili mezinárodní úroveň svých výsledků

18.05.2016
Příroda
Biologové z Českých Budějovic obhájili mezinárodní úroveň svých výsledků

Dosud nejpodrobnějším a nejnáročnějším hodnocením prošli vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd České republiky (AV ČR) stejně jako jejich kolegové z ostatních pracovišť AV ČR. Mezinárodní hodnotitelé prověřili výsledky celkem 19 týmů z Biologického centra (BC) za roky 2010 až 2014. Výsledek? Všechny týmy uspěly, 6 z nich patří mezi excelentní týmy světové úrovně.

,,Biologické centrum obhájilo svou pozici. Nejméně šest týmů snese nejpřísnější mezinárodní srovnání, stabilně podává vysoké výkony a vědci představují mezinárodně uznávané odborníky ve svém oboru. Další vědecké skupiny jsou velmi dobré a žádný tým nepropadl, takže nebudeme muset žádnou laboratoř rušit," shrnuje výsledky hodnocení ředitel Biologického centra Miloslav Šimek.

Mezi světovou špičku patří skupina entomologa Vojtěcha Novotného, který se zabývá ekologií lesů, dlouhodobě působí na výzkumné stanici na Papui-Nové Guineji a v loňském roce získal jako jediný český vědec prestižní evropský grant ERC Advanced. Mezinárodně excelentní postavení potvrdila také česká parazitologie. ,,Přicházet se zásadními objevy se obzvláště daří skupinám studujícím prvoky a těm, kteří se zabývají evolučními a molekulárně biologickými aspekty parazitů," zdůrazňuje Julius Lukeš, ředitel Parazitologického ústavu BC a šéf jednoho z vysoce hodnocených týmů. Mezi ně patří i laboratoř Miroslava Oborníka, která se podílela např. na objevu řasy Chromera velia - evolučního předchůdce parazitů. Výborně byli hodnoceni i hydrobiologové pod vedením Karla Šimka, který na konci loňského roku získal medaili za zásluhy v biologických vědách. Skvělé výsledky mají rovněž týmy zabývající se molekulární biologií a cytogenetikou Iva Šaumana a Jiřího Macase.

Hodnocení se uskutečnilo v průběhu celého loňského roku ve dvou fázích. V první fázi posuzovali hodnotitelé kvalitu vědeckých výsledků, především publikací v odborných časopisech, monografií a patentů, druhá fáze pak vyvrcholila návštěvami hodnoticích komisí přímo na ústavech. Českobudějovické akademiky hodnotily 4 různé komise složené ze sedmi až devíti členů, celkem tedy 33 expertů, kteří pocházeli celkem z 12 zemí, nejvíc z Německa a Velké Británie.

Hodnocení mělo tři hlavní cíle: 1. získat objektivní informace o tom, jak si Akademie vede v mezinárodním srovnání, 2. získat podklady pro strategické řízení AV a 3. zajistit zpětnou vazbu ústavům a vědeckým týmům. Výsledky hodnocení budou mít i praktický dopad, neboť Akademie věd počítá s navýšením finanční podpory excelentním týmům.

Více informací o hodnocení Akademie věd ČR a jeho výsledky jsou zveřejněny na webu AV ČR zde.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí