zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MZe chce omezit používání nebezpečného glyfosátu

19.05.2016
Zemědělství
Chemické látky
Zdraví
MZe chce omezit používání nebezpečného glyfosátu

Ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) nově oznámil, že ohledně dalšího používání pesticidů obsahujících zdraví nebezpečný a - dle nejnovějších vědeckých studií - pravděpodobně karcinogenní glyfosát ,,podporuje zkrácení doby registrace a zúžení jeho použití. Ukončit jej nyní by byl velký problém, nemáme bezpečnější náhradu." [1]. Původně přitom ministr prosazoval evropskou registraci na celých příštích patnáct let v původním rozsahu.

Podle vědců a ekologických organizací z Evropy včetně Hnutí DUHA je však lepší a bezpečnější glyfosát úplně zakázat (neobnovit registraci ani na zkrácené období) - ministrovi k tomu minulý týden poslali otevřený dopis a odborné podklady [2].

Pro neprodloužení registrace glyfosátu chtějí hlasovat například Francie, Nizozemí, Švédko nebo Dánsko. Minulý týdne se přidalo i Německo [3].

Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství Hnutí DUHA, řekla:

,,Bez glyfosátu se obejít můžeme. Takzvané integrované hospodaření využívá k hubení plevelů i jiná opatření než jsou pesticidy. Ekologické zemědělství glyfosát a další syntetické pesticidy nevyužívá vůbec. Nejnovější vědecké studie navíc ukazují, že použití glyfosátu lze nahradit například vhodným způsobem orby. Pro ošetřování městských parků nebo vysoušení plodin před sklizní je pak zcela nevhodný."


Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

,,Je dobře, že ministr Jurečka mění svoji pozici a bere v potaz lidské zdraví. Ale není důvod, aby zůstal na půli cesty. Glyfosát je podle nezávislých vědeckých výzkumů možné zakázat zcela a hned. Nebo si ministr myslí, že Francie či Německo by chtěly hlasovat pro zákaz glyfosátu, kdyby uvažovaly, že to poškodí jejich zemědělství?"

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí