zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dva mladí českobudějovičtí vědci získali Prémii Otto Wichterleho

06.06.2016
Ekologické vzdělání a výchova
Dva mladí českobudějovičtí vědci získali Prémii Otto Wichterleho

Významné akademické ocenění získali parazitoložka Pavla Sojková a hydrobiolog Tomáš Jůza z českobudějovického Biologického centra (BC) AV ČR. Předseda Akademie věd prof. Jiří Drahoš jim udělil v pondělí 30. května 2016 v pražské Lannově vile Prémii Otto Wichterleho. Ocenění je určeno špičkovým vědcům do 35 let věku, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol. Prémie přináší mladým badatelům zároveň finanční odměnu 300 000 Kč ve třech ročních splátkách.

RNDr. Pavla Sojková, Ph.D., studuje evoluci a příbuzenské vztahy rybích parazitů, rybomorek, u ekonomicky významných ryb. Jejím dosud největším přínosem bylo odhalení obrovské skryté rozmanitosti u málo prostudované podskupiny rybomorek, malakosporeí, v širokém spektru ryb ve střední Evropě. V průběhu doktorského studia absolvovala Pavla Sojková stáž na prestižní Kalifornské univerzitě v Berkeley (USA). Ve vědě nepolevila ani při mateřství (na mateřskou dovolenou nastoupila v říjnu 2014), naopak jako čerstvá maminka publikovala nejvyšší počet vědeckých článků za svou dosavadní kariéru (devět v roce 2015). Od ledna 2016 pracuje na Parazitologickém ústavu BC AV ČR opět na plný úvazek a díky širokým znalostem, počtu a kvalitě svých publikací je uznávanou autoritou ve svém oboru.

Mgr. Tomáš Jůza, Ph.D., zkoumá plůdková společenstva ryb ve stojatých vodách. Plůdek má zásadní vliv na potravní řetězec a kvalitu vody, zároveň je ukazatelem budoucího vývoje jezer a nádrží. Tomáš Jůza navrhl obecné principy pro průzkum ryb v oblasti volné vody jezer a nádrží, který je metodicky mimořádně náročný, a proto doposud chyběly jakékoliv spolehlivé informace. Zároveň se podílel na vývoji metodologie odlovu vlečnými sítěmi ve vnitrozemských vodách. Zúčastnil se několika mezinárodních výzkumných expedic, při nichž byly jím vyvinuté metody aplikovány v mnoha zemích. Byl to například dlouholetý výzkum Nesiderského jezera v Rakousku, průzkum jezera Werbellin v Německu a několika nádrží v Portoriku. V současné době vede projekt zaměřený na poznání role ryb v holandských vodárenských nádržích pod vlivem masivní invaze nepůvodních hlaváčovitých ryb.

,,Úspěchu našich mladých kolegů si v Biologickém centru velmi vážíme. Těší mne, že Prémii Otto Wichterleho získávají naši vědečtí pracovníci v posledních letech pravidelně, což svědčí o tom, že Biologické centrum patří mezi špičkové výzkumné instituce v České republice," dodává ředitel BC AV ČR, profesor Miloslav Šimek.

Prémie pro mladé vědecké pracovníky ve svém názvu nese jméno prof. Otto Wichterleho na památku vynikajícího českého chemika světového formátu, jenž se stal po listopadu 1989 prezidentem Československé akademie věd. Uděluje se od roku 2002.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí