zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EBRD financuje ukrajinské výrobce biopotravin

22.07.2016
Biopotraviny
EBRD financuje ukrajinské výrobce biopotravin

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zahajuje novou iniciativu, která bude zaměřena na podporu ukrajinských výrobců biopotravin, kteří mají zájem o vstup na globální trh certifikovaných organických potravin a nápojů.

Podle odhadů expertů je na Ukrajině registrováno kolem 180 producentů organických produktů, kteří obdělávají přibližně 400 764 ha certifikované organické zemědělské půdy (1 % z celkové plochy orné půdy na Ukrajině).

Je to mnohem méně, než v zemích EU (např. v Rakousku se pro ekologické zemědělství využívá 19,4 % orné půdy), takže jsou možnosti pro růst. Příznivá zeměpisná poloha dává Ukrajině možnost zabezpečovat potřeby EU, kde vyrostl trh s biopotravinami čtyřikrát během posledních deseti let. Spotřebitelé biopotravin v zemích EU nyní utrácí dvakrát více, než před 10 lety, a tento trend bude pravděpodobně pokračovat. EU má však omezené půdní zdroje pro ekologické zemědělství a proto musí dovážet biopotraviny více než ze 130 zemí mimo Evropu, aby uspokojila poptávku, která neustále stoupá.

Zdroj: www.business.ua
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí