zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody začnou v Beskydech odstraňovat borovici kleč

06.08.2016
Příroda
 Ochránci přírody začnou v Beskydech odstraňovat borovici kleč

Ochránci začnou obnovovat původní divokou přírodu v okolí hory Smrk v Beskydech. Především se zaměří na vyřezávání nepůvodní borovice kleče. Ta v Beskydech nikdy nerostla a její výskyt se vymknul kontrole. K její redukci budou využívat nejčastěji mačety a pily. ČTK to řekl Jan Piňos z Hnutí Duha.

Akce Týden pro divočinu začne 6. a potrvá do 13. srpna. Jejím hlavním cílem je pomoci návratu původní divoké přírody na druhou nejvyšší horu Beskyd. Ústup kleče by především pomohl většímu rozmachu původních rostlin, jako jsou horské byliny či borůvčí. Samotné borůvky pak pomohou návratu vymizelých zvířat, například ptákovi jeřábku lesnímu.

"Místa, odkud dobrovolníci odstraní kleč, začnou postupně zarůstat borůvčím, jehož plody jsou potravou ohroženého jeřábka lesního. Navracet se začnou také typické horské byliny, které jsou důležité například pro motýly, jejichž pestrost v naší přírodě pomalu klesá. Výraznou místní ozdobou je třeba tmavě fialově kvetoucí oměj tuhý moravský," popsal.

Na práci dobrovolníků dohlížejí odborníci. Vyřezaná či vysekaná kleč se ukládá do hromad mimo souvislé porosty borůvčí. Veškeré práce berou maximální ohled na semenáčky původních druhů dřevin. Část dobrovolníků se bude navíc věnovat natírání vrcholů mladých dřevin, zejména jeřábu ptačího a javoru klenu, takzvaným zubovrzem, což podpoří obnovu pestrého a odolného horského lesa.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí