zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přísná veganská strava jeskynních medvědů vedla k jejich vyhynutí

03.09.2016
Příroda
Přísná veganská strava jeskynních medvědů vedla k jejich vyhynutí

Evropští jeskynní medvědi, kteří obývali většinu kontinentu během pleistocénu, pravděpodobně vyhynuli kvůli své striktně veganské stravě. Zjistili to vědci, kteří analyzovali kosti jeskynních medvědů nalezené v jeskyni Goyet v Belgii.

Analýza zbytků kolagenu v kostech odhalila, že tito kdysi hojně se vyskytující medvědi byli skoro stejně vybíraví, pokud šlo o stravu, jako je panda velká. Jejich potrava omezená na rostliny byla velmi limitovaná. Naopak medvěd hnědý, obývající v současnosti Evropu i ČR, je všežravec.

A právě strava medvědů vedla k jejich záhubě zhruba před 25.000 lety, kdy začal být nedostatek potravy kvůli poslední době ledové, uvádějí vědci ve studii zveřejněné v časopise Journal of Quaternary Science.

Medvěd jeskynní (Ursus spelaeus) žil v Evropě před asi 400.000 lety. Vyskytoval se od území dnešního severního Španělska po Ural a dorůstal délky až 3,5 metru a výšky 1,7 metru, takže byl větší než jeho současní příbuzní.

Tito medvědi nežili v jeskyních, jak naznačuje jejich název, ale využívali je k zimnímu spánku. V jeskyních se také našla většina jejich zachovalých kosterních pozůstatků - v České republice například v jeskyni Sloupsko-šošůvské, v jeskyni Pod hradem, v jeskyni Výpustek či jeskyni Medvědí na Stránské skále.

Tým vědců z Japonska, Kanady, Belgie a Německa analyzoval aminokyseliny v zachovaném kolagenu, který tvoří pojivovou tkáň v těle. Izotopické složení kolagenu ukázalo, že tito medvědi byli vegani.

Tento výzkum se snaží ukončit spor kolem vyhynutí jeskynních medvědů; někteří vědci například přišli s domněnkou, že na vyhynutí jeskynních medvědů měl podíl jejich lov člověkem, anebo změna teploty.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí