zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový zákon o veřejných zakázkách a ISO

20.09.2016
EMS
Firemní ekologie
Nový zákon o veřejných zakázkách a ISO

Firmy bez certifikátu ISO mají od října 2016 nižší šance na úspěch v tendrech..

Firmy bez certifikátů ISO mohou mít snížené šance na úspěch v tendrech. Na začátku října 2016 vstoupí v účinnost nový zákon o veřejných zakázkách a přidružená legislativa, která zpřísňuje požadavky kladené na uchazeče v rámci tendrů. ,,Zadavatel nebude muset hodnotit nabídky jen optikou nejnižší ceny. Nově má za povinnost sledovat také například dopady na životní prostředí spojené s předmětem zakázky a k tomu stanovit příslušná kritéria dle ISO. Současně může po dodavatelích zakázky požadovat popis, jak budou tato kritéria naplňovat v praxi," shrnuje Jakub Kejval, generální ředitel inspekční a certifikační společnosti Bureu Veritas.

Co musí nově prokázat účastníci tendrů

,,Vedle menších firem se na nás začínají obracet i některé velké společnosti a řetězce s tím, že po nich jejich klient požaduje certifikát ISO a že se bez něj nemohou účastnit výběrového řízení. Účastníci tendrů musí například prokázat, jak udržují systematicky jakost svých produktů, jak řídí kvalitu u svých dodavatelů, bezpečnost práce, že řeší limity skleníkových plynů nebo znečišťujících látek podle norem nebo že nakládají zodpovědně s odpady," vyjmenovává generální ředitel Bureau Veritas Jakub Kejval a dodává:

Nadlimitní zakázky

,,Naopak u státních firem a veřejné správy lze očekávat, že z důvodu opatrnosti budou preferovat stanovení certifikátů ISO jako hodnotících kritérií kvality u nadlimitních zakázek, tj. u zakázek, kdy předpokládaná hodnota přesáhne 5,7 milionů korun u dodávek zboží a služeb, respektive 142,6 milionů korun u stavebních prací."

Které certifikace ISO budou zadavatelé veřejných zakázek nejčastěji požadovat:

o V oblasti kvality to bude jednoznačně ISO 9001 (systém managementu kvality), případně některé oborové normy (jako je např. ISO/TS 16949 v automobilovém průmyslu);

o V oblasti životního prostředí to bude ISO 14001 (systém environmentálního managementu);

o Pro sociální aspekty budou vyžadovat OHSAS 18001 (systém řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci) či SA 8001 (systém sociální odpovědnosti).

Poznámka:

Dne 29. dubna 2016 byl ve Sbírce zákonů publikován zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek a rovněž zákon č. 135/2016 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o zadávání veřejných zakázek. Oba zákony vstoupí v účinnost dne 1. října 2016.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí