zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světový den ekoznačení

26.10.2018
Firma
Ekostyl
EMS
Světový den ekoznačení

Dnes, 25.10.2018, je Světový den ekoznačení. Ekoznačení (ecolabelling) je způsob označování výrobků i služeb, které jsou ohleduplnější jak k samotnému životnímu prostředí, tak ke zdraví spotřebitele. Kvalita označených výrobků přitom zůstává na vysoké úrovni.

Ekoznačkou mohou být označeny pouze produkty, které splňují stanovená kritéria v celém životním cyklu. To znamená, že jejich vliv na životní prostředí je hodnocen jak při výrobě, tak při samotném použití i při následné likvidaci po skončení životnosti výrobku.

Takové výrobky nebo služby lze poznat podle jednoduchého a snadno zapamatovatelného symbolu, tzv. ekoznačky. Firmy mohou ekoznačku dobře využít při propagaci oceněných produktů a spotřebitelé zase jako vodítko při nákupu ekologicky šetrnějšího zboží a služeb.

Různých ekoznaček je na celém světě několik set. S řadou z nich se můžeme setkat i v České republice, např. s německým Modrým andělem (Der Blaue Engel) nebo se skandinávskou Severskou Labutí (Nordic Swan). Přímo v ČR pak CENIA uděluje ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek nebo Ekologicky šetrná služba a Ekoznačku EU. Jejich důvěryhodnost garantuje přímo Ministerstvo životního prostředí. Podrobnější vysvětlení, jak ekoznačky fungují, i seznamy označených výrobků a služeb naleznete na www.ekoznacka.cz.

Zdroj: CENIA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí