zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za odlesňování v Indonésii mohou evropské banky, největší hříšník je HSBC

22.01.2017
Šlendryján
Za odlesňování v Indonésii mohou evropské banky, největší hříšník je HSBC

Organizace Greenpeace vydala novou studii o tom, jak HSBC - největší evropská banka, která sídlí ve Velké Británii a má svou korporátní klientelu i v České republice - půjčila stovky milionů amerických dolarů palmoolejným společnostem, které mohou za masivní devastaci indonéských pralesů v Indonésii. [1] Vyšetřování Greenpeace zmiňuje i další známé evropské banky, žádná ovšem nenese tolik viny jako HSBC, vůbec největší banka v Evropě.

Jen v uplynulých pěti letech byla HSBC členem bankovních syndikátů, které zařídily půjčky ve výši 16,3 miliard amerických dolarů (a k tomu téměř 2 miliardy dolarů v dluhopisech) šesti společnostem, jejichž podnikání s palmovým olejem zničilo rozsáhlé plochy deštných lesů, mokřadů a přirozeného životního prostředí pro orangutany v Indonésii. [2]

Odlesňování a vysoušení mokřadů kvůli palmovému oleji a papíru je přímým viníkem rozsáhlých požárů. Studie amerických univerzit Harvard a Columbia odhaduje, že kvůli jedovatému smogu z požárů zemřelo od roku 2015 v jihovýchodní Asii předčasně přes 100 tisíc dospělých. [3][4]

Vyšetřování Greenpeace spojuje firmu HSBC s palmoolejnými společnostmi, které jsou zodpovědné za:

? ničení pralesů včetně habitátů pro orangutany

? zabírání půdy místním lidem

? podnikání bez potřebných povolení

? zneužívání dělníky a využívající dětskou práci

? zakládání lesních požárů

? vysoušení a ničení mokřadů

Tyto aktivity porušují zákony a předpisy, kterými je průmysl v Indonésii regulován. Půjčování peněz těmto společnostem také porušuje závazky HSBC k podpoře udržitelnosti. [5] Finanční podpora, kterou HSBC a další bankovní domy poskytují, jde přímo proti veřejnému mínění v celé Evropské unii a proti spotřebitelům, kteří požadují udržitelné pěstování palmového oleje.

"HSBC o sobě říká, že je respektovanou bankou s politikou udržitelnosti, která nepodporuje odlesňování. Ale když je čas podepsat smlouvu, jdou vznešené myšlenky stranou. Odlesňování způsobuje obrovské požáry, které ohrožují miliony lidí v jihovýchodní Asii a ničí naše globální klima. Tak proč HSBC pomáhá získat miliardy dolarů pro firmy, které přiživují plameny?" říká Annisa Rahmawati, pralesní kampaňérka v Greenpeace Jihovýchodní Asie.

Společnosti v indonéském palmovém průmyslu schválně používají složité korporátní struktury, aby se vyhnuly dohledu. Ale analýzou finančních dat a účtů korporací doplněnou o terénní výzum se organizaci Greenpeace podařilo vystopovat původce odlesňování přes mateřské společnosti až k mezinárodním bankám.

"Kouř, který stoupá ze spálenišť ohrožuje mou rodinu rok co rok. Banky a globální společnosti, které tuto krizi zavinily, musí přijmout zodpovědnost za to, že znečišťují náš vzduch, říká Nilus Kasmi Seran, domorodý Dajak a dobrovolný hasič z Ketapangu v západní části Bornea.

V minulém roce Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) změnil zařezení orangutana bornejského z kategorie "ohrožený" do skupiny "kriticky ohrožený". Jako hlavní důvod poklesu populace orangutanů uvedl destrukci a rozpad jejich přirozeného životního prostředí kvůli rozšiřování plantáží. [6]

Z analýzy čísel vydávaných indonéským ministerstvem životního prostředí vyplývá, že od roku 1990 bylo zničeno 31 milionů hektarů místních tropických deštných lesů, což zhruba odpovídá rozloze Německa. [7] Indonésie už také překonala někdejší rekord Brazílie a stala se zemí s nejrychlejší mírou odlesňování.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí