zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dlouhé stráně vloni navštívil rekordní počet turistů, letos přivítají miliontého návštěvníka

25.01.2017
Ekologická dovolená, cestování
Vodní energie
Dlouhé stráně vloni navštívil rekordní počet turistů, letos přivítají miliontého návštěvníka

Kouty nad Desnou - Vodní přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně vloni navštívilo 84 771 lidí, o pět tisíc více než před rokem. Statistiky potvrzují rostoucí oblibu jednoho ze ,,sedmi divů Česka", loňský údaj je dokonce nejvyšší v historii. ,,V roce 2017 přivítáme miliontého návštěvníka, který se může těšit na dárek i exkurzi do běžně nepřístupných míst elektrárny," řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Z uvedeného počtu absolvovalo přes 31 tisíc zájemců exkurzi v podzemních útrobách elektrárny, dalších více než 53 tisíc lidí se nechalo vyvézt lanovkou k horní nádrži. ,,Celkový počet návštěvníků byl ještě vyšší, protože stovky turistů k horní nádrži přicházejí pěšky nebo vyjíždějí na kole. Ti ve statistikách nejsou," upřesnila Iveta Floryčková, vedoucí infocentra K3 Sport, které exkurze v elektrárně zajišťuje.

Růst počtu návštěvníků souvisí s tím, že stále více lidí dává přednost tuzemské dovolené. ,,Zaznamenali jsme návštěvníky z krajů, kteří k nám dříve nejezdili, například z Karlovarského, Plzeňského nebo Jihočeského kraje. Lidé navíc stále častěji spojují poznání se zážitky, takže kromě exkurze si užívají výjezd první šestisedačkou lanovkou v Česku k horní nádrži elektrárny a odtud se spustí sedmnáctikilometrovým sjezdem na koloběžkách," dodal Petr Marek, vedoucí střediska Kouty.

dlouhé

Část návštěvníků tvořili také ,,otcové zakladatelé" elektrárny: na turbíny i horní nádrž se přijeli v rámci oslav 20. výročí od zahájení provozu podívat projektanti a stavitelé Dlouhých strání. Od zahájení výstavby 1978 do spuštění v roce 1996 pracovalo na budování unikátního energetického díla několik tisíc lidí.

Elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.

Unikátní záběry elektrárny zveřejnil ČEZ v rámci série virtuálních prohlídek svých elektráren na webu www.virtualniprohlidky.cez.cz. Podrobnosti o exkurzích i objednávkový formulář najdou zájemci na webu www.dlouhe-strane.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí