zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody vykoupili další část lesa v Bílých Karpatech

19.03.2017
Příroda
Ochránci přírody vykoupili další část lesa v Bílých Karpatech

Český svaz ochránců přírody vykoupil v rámci sbírky Místo pro přírodu další část více než stoletého lesa v Bílých Karpatech. V lokalitě Ščúrnica u Valašských Klobouk na Zlínsku s mohutnými buky, jedlemi i habry vykupují ochránci pozemky již 16 let. K více než 30 hektarům lesa ve vlastnictví či spoluvlastnictví Českého svazu ochránců přírody přibylo dalších pět, mimo jiné s významným prameništěm, sdělil dnes ČTK koordinátor programu Jan Moravec.

Lesní porosty v lokalitě nejsou pravými pralesy, lidé v nich dříve hospodařili, ale již řadu let do nich člověk nezasahuje. "Ščúrnica je místem především pro divokou přírodu. Pro ptáky a šelmy, pro ještěrky či mloky, kteří dali lokalitě jméno, ščúr je na Valašsku nazývána právě takováto lezoucí drobotina," uvedl Moravec.

S výjimkou hřebenové turistické značky z Královce na Požár Ščúrnicí nevedou žádné cesty. "Nikdo, kdo chce s pokorou sledovat zázraky divočiny, však není vyháněn. Jen musí do lesa vstupovat s vědomím, že zde hospodaří příroda, tedy že se zde pohybuje na vlastní nebezpečí," uvedl Moravec.

Pozemky v celé zemi vykupují ochránci přírody díky veřejné sbírce Místo pro přírodu již od roku 2003. Zájem lidí přispívat na výkupy přírodně cenných pozemků v zemi trvá, do sbírky Místo pro přírodu přispějí podle Moravce dárci každoročně asi milionem korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí