zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do Dánska se po dvou stech letech vrátili vlci

07.05.2017
Příroda
Do Dánska se po dvou stech letech vrátili vlci
Po dvou stech letech se do Dánska vrátili vlci. Smečka, jejíž součástí je i jedna samice, přišla z Německa a usadila se v řídce osídlené západní části Jutského poloostrova. Agentuře AFP to sdělil zoolog Peter Sunde z univerzity Aarhusu.
Vlci podle Sundeho německo-dánské hranice překročili poprvé již v roce 2012, na základě testů DNA se ale nyní podařilo poprvé dokázat, že je ve smečce kromě nejméně čtyř samců také jedna samice. Je tak podle něj možné, že se v Dánsku poprvé po dvou stech letech ve volné přírodě narodilo nebo brzy narodí vlčí mládě.
Podle Sundeho se v Dánsku zřejmě usadili mladí jedinci, které jejich smečky vyhnaly z původních teritorií na území Německa. Tam vlci žijí především na území spolkových zemí Braniborsko a Dolní Sasko. Za sebou tak mohou mít nyní už dánští vlci cestu dlouhou i 500 kilometrů, uvedl zoolog.
Místo, kde se vlci v Dánsku usadili, zoologové tají, aby je uchránili před případnými lovci. Právě nadměrný lov způsobil, že vlk na počátku 19. století z Dánska zcela zmizel.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí