zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ECHA zveřejnila pokyny pro nanomateriály

05.06.2017
Chemické látky
ECHA zveřejnila pokyny pro nanomateriály

Zveřejněné dokumenty (5) pomohou registrantům při přípravě registrační dokumentace chemických látek vyráběných nebo dovážených v nanoformě/nanoformách pro poslední registrační termín v roce 2018.

Všechny dokumenty byly připraveny Evropskou agenturou pro chemické látky (ECHA) s cílem poskytnout co nejlepší možnou podporu registrantům registrujícím chemické látky, včetně jejich nanoforem.

Soubor 5 dokumentů, týkajících se nanomateriálů zahrnuje 2 nové dokumenty a doporučení a aktualizace 3 příloh k některým kapitolám základních částí Pokynů k požadavkům na informace a posuzování chemické bezpečnosti

Mezi nové dokumenty patří:

  • Specifická nano příloha ke kapitole R6 Pokynů k požadavkům na informace a posuzování chemické bezpečnosti (QSARs a seskupování chemických látek): v příloze se doporučuje registrantům, jak doložit používání údajů o nebezpečnosti mezi nanoformami (a ne - nanoformami) a ve skupinách nanoforem stejné chemické látky;
  • Praktický průvodce: Jak připravit registrační dokumentaci, která pokrývá nanoformy - osvědčené postupy: Tento dokument poskytuje doporučení pro rozlišení mezi různými nanoformami chemické látky a jak systematicky o nanoformách informovat v registrační dokumentaci. Původně se zamýšlelo, že tento dokument bude vydán jako Pokyny, ale v důsledku rozhodnutí ECHA odvolacího výboru k případu A-011-2014 byl dokument publikován jako dokument doporučující osvědčené postupy.

Kromě těchto dvou dokumentů ještě ECHA publikovala aktualizované, již existující pokyny pro nanomateriály, které jsou přílohami Pokynů k požadavkům na informace a posuzování chemické bezpečnosti (pokyny pro sledované vlastnosti), kapitolám R.7a, R.7b a R.7c. Tyto poslední tři jmenované dokumenty poskytují specifická doporučení pro nanomateriály, aby se napomohlo registrantům splnit informační požadavky stanovené nařízením REACH v přílohách VI - XI.

Aktualizace pokrývají sledované vlastnosti týkající se lidského zdraví a životního prostředí a zahrnují vývoj nových vědeckých poznatků při hodnocení nebezpečí/rizik nanomateriálů. Berou také do úvahy zkušenosti ECHA z kontroly shody (správnosti registrační dokumentace) a hodnocení látek.

Další informace

Zdroj: ECHA webové stránky

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí