zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspektoři kontrolovali prodej chemikálií v e-shopech. Uložili pokuty za bezmála milion korun

13.11.2017
Chemické látky
Šlendryján
Inspektoři kontrolovali prodej chemikálií v e-shopech. Uložili pokuty za bezmála milion korun

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se letos zaměřili na kontrolu dodržování povinností při prodeji chemikálií na internetu. Zkontrolovali 51 provozovatelů e-shopů a zjistili, že jich 46 porušilo chemickou legislativu (tedy 90 procent ze všech kontrolovaných).

Provozovatelé e-shopů jsou totiž podle evropského nařízení CLP povinni při prodeji chemikálií na internetu uvádět informace o nebezpečnosti výrobku.

,,Pokud tato informace chybí, spotřebitel se nedozví, zda si kupuje výrobek s nebezpečnými vlastnostmi či nikoli. Proto musí být u chemikálií prodávaných v e-shopech k dispozici buď fotografie štítku s dobře čitelným označením nebezpečných vlastností výrobku, nebo musí být informace o nebezpečnosti uvedena v nabídce výrobku,"

vysvětluje Oldřich Jarolím, specialista na chemické látky ČIŽP.

Inspektoři zkontrolovali celkem 354 výrobků. ,,Informace o nebezpečnosti nebyla uvedena u 288 z nich. Za zjištěná pochybení jsme zatím uložili 30 pravomocných pokut v celkové výši 984 tisíc korun. Další případy jsou v řízení," uvedl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Nejvyšší pravomocné pokuty:

HP TRONIC Zlín, spol. s r. o., provozovatel e-shopu www.kasa.cz - 100 tisíc korun
Provozovatel internetového obchodu neuvedl požadované informace o nebezpečnosti u 89 výrobků (například rozmrazovač, čistič, bazénová chemie nebo hnojiva a biocidní přípravky).

Internet Mall, a.s., provozovatel e-shopu www.mall.cz- 90 tisíc korun
Provozovatel internetového obchodu neuvedl požadované informace o nebezpečnosti u 6 výrobků (například bazénová chemie, čistič, plynová kartuše). Při prodeji biocidních přípravků navíc nesplnil povinnost uvést povinné věty ,,Používejte biocidy bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku". Jeden z prodávaných biocidů neměl v rozporu s předpisy obal opatřený hmatatelnou výstrahou pro nevidomé.

Prezentace ke stažení

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí