zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chovatelé na Broumovsku začínají zabezpečovat svá stáda před vlky

16.06.2018
Příroda
Zemědělství
Chovatelé na Broumovsku začínají zabezpečovat svá stáda před vlky

První modelový projekt oplocení pastvin v jádrové oblasti výskytů vlků na Broumovsku - v Teplicích nad Metují - připravilo Hnutí DUHA pro tamějšího chovatele Michala Josku. Ekologická organizace tak začala s praktickou pomocí chovatelům při ochraně stád.


Pastviny sousedící s hospodářstvím, na kterém byly opakovaně zaznamenány vlčí útoky, chrání nyní kvalitní 120 centimetrů vysoká a zhruba 1 700 metrů dlouhá ohrada s elektrickým ohradníkem z drátů z vysokopevnostní oceli [viz video, 1]. Ta představuje pro vlky těžko překonatelnou překážku. Výstavba ohradníku trvala dva týdny, pracovalo na ní pět zaměstnanců, kteří pomocí stroje zatloukali akátové kůly a napínali dráty do pevnosti 650 kilogramů.

Michal Joska chová koně, pro jejichž strážení využívá i pastevecké psy plemene kangal. Chovatel v budoucnu uvažuje i o obnovení chovu ovcí.

Hnutí DUHA s chovatelem Michalem Joskou začalo projekt na zabezpečení stád připravovat v létě loňského roku [2]. V těchto dnech Hnutí DUHA dokončuje několik dalších projektů pro chovatele hospodářských zvířat nejen na Broumovsku. To obnáší zhodnocení navržených opatření s chovateli, kompletní zpracování žádosti a před podáním projektu konzultaci s Agenturou ochrany přírody a krajiny.

Michal Joska plánuje své zkušenosti s přípravou projektové žádosti, z výstavby ohrady a s prací pasteveckých psů předat zájemcům z řad chovatelů, kteří o zabezpečení podobného typu uvažují. Ve spolupráci s Hnutím DUHA uspořádá na konci roku terénní seminář na své pastvině. Jeho termín a další potřebné informace budou zveřejněny na webu Šelmy.cz.

Chovatel Michal Joska řekl:

,,Cením si přístupu pracovníků Hnutí DUHA, kteří mi zajistili kvalitní a funkční ohradu i přesto, že se třeba v názorech na návrat vlků do české krajiny rozcházíme. Nově vystavený ohradník pro mě znamená klidný spánek - vlci už má zvířata neohrožují. V minulosti jsem jejich přítomnost zaznamenával poměrně často, jelikož pastviny byly oplocené snadno prostupnou ohradou. Tu měli navíc turisté tendenci přelézat."


Jiří Beneš, terénní pracovník Hnutí DUHA Olomouc, řekl:

,,Právě dokončená ohrada u Michala Josky je výsledkem několikaměsíční poměrně náročné projektové přípravy. Jsem velmi potěšen, že jsme s Michalem nalezli společnou řeč a ukázali, že spolupráce mezi chovateli hospodářských zvířat a Hnutím DUHA vede k účinnému zabezpečení zvířat před útoky vlků."

Poznámky:

[1] Video záznam z budování ohradníku ke sdílení na www.youtube.com/watch?v=5Q21S0Rf-DY.
Fotografie od Jiřího Beneše najdete v novinářské galerii na www.selmy.cz/novinari/galerie/?category=37%22

[2] Oplocení pastvin bylo vyhotoveno v rámci projektu ,,Soužití s velkými šelmami v České republice" realizovaného Hnutím DUHA Olomouc a podpořeného z Operačního programu Životního prostředí 2014-2020.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí