zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český ornitolog na titulní straně časopisu Science: Změna klimatu zásadně zvyšuje počet predátorů hnízd bahňáků

24.11.2018
Příroda
Klimatické změny
Český ornitolog na titulní straně časopisu Science: Změna klimatu zásadně zvyšuje počet predátorů hnízd bahňáků

Česká ornitologie zaznamenala světový úspěch. Ornitologovi Vojtěchu Kubelkovi se podařilo publikovat v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů světaScience. Článek zabývající se vlivem změny klimatu na míru predace hnízd bahňáků vychází dnes, 9. listopadu 2018.

Na článek šestičlenného mezinárodního týmu odkazuje také titulní strana s fotografií bahňáka lyskonoha ploskozobého. ,,Tři a půl roku intenzivní práce bylo završeno ohromnou radostí," říká Kubelka, který se studiu bahňáků, jedinečné ptačí skupiny podnikající extrémně daleké migrace a obývající rozličná prostředí, podrobně věnuje od roku 2007.

Vědecký článek Global pattern of nest predation is disrupted by climate change in shorebirdsse zabývá mírou predace hnízd bahňáků, tedy sežráním vajec například liškami nebo krkavcovitými ptáky. Kubelka v něm představil další z důkazů vlivu klimatické změny na přírodu. ,,Přišli jsme na to, že v posledních desetiletích došlo k zásadnímu nárůstu míry predace hnízd, a to zejména v oblastech s výraznějším oteplováním a vyšší mírou klimatické nestability, v Arktidě je tento nárůst až trojnásobný," shrnuje ornitolog svůj příspěvek do diskuse, jak klimatické změny ovlivňují přírodu.

Článek je součást Kubelkovy obhájené disertační práce na Katedře ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Intenzivně na něm pracoval od roku 2015. ,,Shromáždili jsme unikátní dataset 38 191 hnízd z celého světa. Data jsme čerpali z dříve publikovaných prací i našeho sběru v terénu," komentuje osmadvacetiletý ornitolog.

Skupina bahňáků je pro tento typ výzkumu ideální. ,,Jejich hnízda,, zpravidla na zemi spoře vystlaná kotlinka se čtyřmi nebo třemi vajíčky, mají tu výhodu, že napříč světem vypadají podobně pro potenciální predátory a navíc míra jejich predace je hojně studována, takže materiálu je dostatek," dodává Kubelka.

Ke studiu bahňáků Kubelku inspirovala akce České společnosti ornitologické (ČSO). ,,V roce 2007 jsem se účastnil ornitologického kurzu Členové členům v Jizerských horách. O jedinečnosti bahňáků tam hovořil dnes již bohužel zesnulý významný český bahňákář Pavel Žďárek. Jeho přednáška mě nadchla natolik, že jsem do několika týdnů inicioval vznik Skupiny pro výzkum a ochranu bahňáků (SVOB) v České republice, pracovní skupiny ČSO," popisuje Kubelka, který je koordinátorem skupiny.

Kubelka je od roku 2004 členem ČSO a od roku 2014 i členem jejího výboru. Ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek si Kubelkova úspěchu velmi cení. ,,Ten, kdo publikuje v časopise Science, patří mezi vědeckou špičku. Česká ornitologie má ve světě dlouhodobě dobré jméno a tohle je věc, která to potvrzuje," komentuje Kubelkův úspěch Vermouzek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí