zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za neměření emisí ve svém závodě v Postřelmově dostaly Slovácké strojírny pokutu 100 tisíc korun

17.04.2019
Firma
Ovzduší
Šlendryján
Za neměření emisí ve svém závodě v Postřelmově dostaly Slovácké strojírny pokutu 100 tisíc korun

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany ovzduší v Olomouci uložili pokutu 100 tisíc korun společnosti Slovácké strojírny, akciová společnost. Firma ve svém závodě v Postřelmově na Šumpersku provozovala čtyři zdroje znečišťování ovzduší, aniž by u nich zajistila provedení jednorázového měření emisí znečišťujících látek.

Inspektoři při kontrole v září 2018 zjistili například, že v objektu galvanovny je nové pracoviště k aplikaci nátěrových hmot, které má vliv na celkové emise tohoto zdroje. Přitom při každém zásahu do konstrukce či vybavení zdroje znečišťování ovzduší musí být do čtyř měsíců provedeno jednorázové měření emisí. ,,Pracoviště bylo spuštěno v červnu 2017, ale první měření nechala firma provést až v říjnu 2018, tedy až po kontrole ČIŽP," přiblížil Radek Pallós, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci.

Podobná pochybení, tedy neměření emisí, inspektoři v Postřelmově zaznamenali na dalších třech zařízeních - v kotelně, v tavírně železných kovů a tavírně neželezných kovů. Ani v jednom z těchto zařízení, která byla buď nově uvedena do provozu, nebo v nich byla instalována nová zařízení, nenechal provozovatel provést jednorázová měření emisí. ,,Firma tak neplnila své základní povinnosti dané zákonem na ochranu ovzduší. Všechna měření si zajistila až po kontrole, tedy s několikaletým zpožděním," dodal Pallós.

Opožděná měření prokázala plnění emisních limitů. ,,Nicméně pokud tato měření chybí, může dojít k ohrožení životního prostředí," doplnil Pallós.

Společnost Slovácké strojírny se proti uložené pokutě neodvolala. Sankce je pravomocná.

Inspektoři už firmu dvakrát pokutovali v roce 2018. Ve svém dalším závodě v Uherském Brodě neměla v pořádku filtrační systém v lakovně. Za to dostala pokuty 200 a 300 tisíc korun.

O těchto sankcích více zde http://www.cizp.cz/Slovacke-strojirny-dostaly-letos-od-inspektoru-CIZP-uz-druhou-pokutu.html

http://www.cizp.cz/Slovacke-strojirny-nemely-v-poradku-filtracni-system-v-lakovne-Dostaly-pokutu-200-tisic-korun.html

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí