zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Stříbrném potoce u Kraslic by mohla vzniknout nová vodní nádrž

12.05.2019
Voda
Na Stříbrném potoce u Kraslic by mohla vzniknout nová vodní nádrž

Na Stříbrném potoce u Kraslic by mohla vzniknout nová vodní nádrž. Měla by mít plochu 2,84 hektaru a zadržet 115.000 krychlových metrů vody, vyplývá z dokumentace pro posouzení vlivu na životní prostředí. Dokumentaci nechala vytvořil Kraslická městská společnost, investorem kvůli vysoké ceně nicméně nebude ani ona, ani město Kraslice, řekl ČTK starosta Roman Kotilínek (HNHRM). Náklady jsou předběžně odhadovány v řádu desítek milionů korun, možná až ke 100 milionům a zatím není jasné, jak by byla výstavba hrazena.

Výstavba nádrže je podle Kotilínka jednou z možností, jak řešit potenciální nedostatek pitné vody. "Se suchem se potýká celé Česko a tento problém se samozřejmě dotýká i Kraslic, ačkoliv tady situace není nijak dramatická. Stavba přehrady by byla jedním ze strategických řešení do budoucna. Existují ale i další možnosti a zatím není nic definitivně rozhodnuto," řekl Kotilínek.

Vyloučeno není například napojení Kraslic na vodní nádrž Horka u Krajkové nebo využití některých dalších místních vodních zdrojů.

Novostavba přehradní nádrže na Stříbrném potoce by měla vzniknout na říčním kilometru 2,1. Plánovaná nádrž je umístěna na katastrálních územích Kraslice a Stříbrná, na okraji zástavby a lesního porostu, v zaříznutém údolí. Hráz nádrže je navržena jako zemní sypaná. Součástí stavby nebudou budovy ani žádné jiné rozměrné konstrukce významněji převyšující stávající terén.

Podle dokumentace je hlavním účelem nádrže zajištění zdroje pitné vody pro město Kraslice, ale také zajištění minimálního zůstatkového průtoku a částečné zadržení vody v krajině. Stávající úpravna vody ve Stříbrné byla postavena v 70. a 80. letech minulého století jako provizorní, protože se tehdy počítalo se stavbou nádrže na Rolavě a se zásobením Kraslicka z úpravny vody Chaloupky, která se ale nerealizovala.

Malá přehrada by měla mít délku hráce 121 metrů a výšku 14,7 metru nad terénem. Koruna hráze vy měla být ve výšce 568,5 metrů nad mořem.

Nádrž by sice měla vyrovnat sezonní výkyvy v průtoku vody ve Stříbrném potoce, neměla by ale mít zásadní vliv například v případně povodní. I při stoleté vodě by dokázala zadržet jen maximálně 146.000 krychlových metrů vody, takže by povodňovou vlnu nádrž jen pozdržela.

Termín realizace záměr neuvádí, odhadovaná doba výstavby je předpokládaná na dva roky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí